NEJ z výzkumu č.7

Žádné komentáře u textu s názvem NEJ z výzkumu č.7
NEJPRÁZDNĚJI působí hnízdní plácky pod sněhem.
Bílá peřina místo dokonale prosvítí a prohledá. Je pravda, že docela vymeteno není. Zajíc není medvěd – stejně, jako brhlík není netopýr. Ale ponuro vládne i tak. Pro badatele to je ovšem příležitost k pochopení slavičího prostředí. Až jarní pupeny vychystají oponu, už nám prostředí příliš neukáže.
A kdyby sníh nepřišel a my přeci jen ještě chtěli, lze hledat hnízda. Slavičí rozhodně na kopečku či u paty stromu, v bylinách, nebo na spadlé větvi v buřeni. A zmáknout si třeba rozbor stavebního materiálu a hnízdo změřit. To má smysl, to se počítá.
NEJZAJÍMAVĚJŠÍM se zdá být i po letech svým chováním slavík tmavý od soutoku Libuňky s Jizerou u Turnova.
Pozorovatel v místě jej nazval „Slavíkem půlnočním“ – pro zajímavost, že pták začínal s koncertem až k půlnoci. Slyšet byl prý přes kilometr daleko.
Zastihl jsem ho v posledních chvílích pobytu, před dovršením zklamání. Byl mladý, nehnízdící. Čekal jsem na něj v nevelkém místě celé dopoledne, chytil se na přehrávku za velmi dlouhý čas, když už jsem ani nedoufal.
NEJVZÁCNĚJŠÍM se jeví slavičí kříženec, kterého na snímku proměřuji. Jde totiž o samičku, a tu v přírodě – co přímého potomka odlišných rodičů – nikdo nepotvrdil. Stalo se tak pro vědu až mým výzkumem na předměstí Mladé Boleslavi.
Každý z nás nosí v torničce spolu s kleštěmi onu maršálskou hůl! Pokud to vyjde a tušíte, že se v soudu nepletete, jsou chvíle čekání na potvrzení něčím neskutečným. Pak zprávu sjíždíte potisící a radost vážíte na kila. Teď, teď se o vás, co děláte, konečně všichni dozvědí! A jako ta „Bonpara“, co ji jazykem, mizící po ústech, už sotva nahmatáte, sláva odezní, a vy chodíte líčit znovu. Zas vás to uhoupá, občas – třeba o Silvestru, se trošku víc zasníte – co by vás asi tak překvapilo. A když je dál ticho po pěšině, žijete v polospánku.
Ale není všem dnům snad konec, vždyť Silvestr nový pro fantazie právě přichází!
NEJHORŠÍ je asi pro slavíky potkat při hnízdění mravence.
Ne tedy mravence, ale mravence – jistě mi rozumíte. Prostě, když jich je víc.
To potom nevyhnízdíte. Jsou nepřizpůsobiví a binec vám dělají v jednom kuse. Zvednete se, když už to vydržet nejde, a máte-li kam, vypadnete. Zkusit to znovu a líp…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php