Pojďte si zachytat

2 komentáře u textu s názvem Pojďte si zachytat
ČESKÝ SLAVIČÍ ROK ČEKÁ POSLEDNÍ KROK!
Ano, je to tak. Říkal jsem si, než jsem vyrazil – datum je vysoké, mohlo by se to povést. Zachytit slavičí pelichání.
Projíždím opatrně po cestě k Vyhlídce nad Červenským rybníkem kolem přítoku (před pár dny jsem na ní odepsal dvě pneumatiky při práci na stezce) a zkouším chytat, kde zpíval slavík tmavý. Uteklo jen pár dnů a situace je v místě úplně jiná. Ticho, nikde nic. Síť je prázdná, sklopky taky, ikdyž slavíci v prostředí nějací jsou.
Utekly tři cenné hodiny z vycházky a nezapsal jsem ani čárku! Ikdyž – zapsal. Podívejte se na samečka červenky a pochopíte, proč tato skupina ptáků musí hnízděním zničené peří vyměnit ještě před odletem.
V Slavičím háji se chytat nebude, necháme to na léto.
Projíždím ke Zvolínku, tam o VPZ zpíval a jedná se o novou lokalitu výzkumu.
Z keřů, které se mi líbí, jde ticho. Neošálí mne, líčím sklopku s tichým hlasem. Odcházím na koleje, rozhlédnout se po okolí a vzpomínky z dětství jedna druhou odstrkuje a předbíhá. Motýli, louky, podběráky a v nich neskutečně vybarvení kapři z té čisté vody. Tehdy.
Musím zpět, protože jestli tu slavík je, bude pod síťkou. Je tam! Končíme. Balím a jdeme k autu kroužkovat.
Ano, tak tady u toho nehnízdícího samečka už pelichání opravdu začalo. Fotím tu parádu, spravil jsem si chuť.
Za Zvolínkem se dá dostat na lokalitu staré hráze pod Trním. Jetelem po cestičce. Nic v tom krásném prostředí letos není. Popojíždím o kousek dál k značce obce. Tam je jediná východočeská lokalita, západ Sobotecka. A taky je nejmenší registrovaná! Budou tady? Jsou! Zas to je rychlé, ptáci se tu vyměnili, jsou bez kroužků, staří se nevrátili.
Sameček, samička a dokonce jejich potomek.
A pak ještě vzadu – pozoruji přelet dvou a tlumený zpěv v reakci na provokaci. Krátký. To už ale sklopka sklapuje, slavík je rozpelichaný, druhá paráda!
A než ho u auta okroužkuji a vyfotím, v té samé sklopce skáče ten druhý. Zobák a bradu zelenou od housenek – ten pracuje pro rodinu! Proto ještě nepelichá.
Veleúspěšný výjezd s váhavým začátkem končím. Skvělá nálada mne odesílá ke Kněžmostu.
A můžu o tom napsat.

2 odpovědi na “Pojďte si zachytat”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php