Tóny slavíků tmavých

Žádné komentáře u textu s názvem Tóny slavíků tmavých
Dnes jsou míněny barevné tóny v opeření, dám fotku a k ní pár poznámek.
Slavík tmavý má dobré to svoje nové jméno. Dříve byl slavíkem uherským, ale tmavý mu sedí líp. Je tmavý.
Oproti zářivějšímu slavíku obecnému je prostě tmavší. Tmavohnědé žilkování hrudi se nachází též na tmavším podkladu, než má slavík obecný, velké peří než rezavohnědé je u něho hnědé. Zvláště pera ocasní, tam je rozdíl nápadný. Spodní krovky ocasní působí také tmavě, mají totiž při kraji hnědou zvlněnou pásku. Bývá variabilní, ale k nalezení je. Tedy i ty působí tmavě. Peří obrysu je hnědé a krom zmíněných barevných odlišností zaujme i zobák. Oproti slavíku obecnému je „rozpláclý“. Na fotce to je dobře patrné.
Slavíci tmaví jsou i celkově robustnější s křídlem spíše delším kolem devadesátky. Dám ještě jinou fotku, ze stínu.
Mohl by právě slavík tmavý i pro ten širší zobák připomínat lejsky, kam je spolu s některými jinými „slavíky“ nově směřován, nesměl by se ovšem chovat jako drozd. Poskakovat se svěšenými křídly, jak často činí – kosové a jiní.
Slavík tmavý, krom odlišností podle letek, jak známo z klíčů, se odlišuje též hlasem. Krom toho, že zpravidla i zpěvem, jak psáno jinde, odlišuje se „hvízdáním“ i „cvakáním“ (žargon). Jde o hlasy kontaktní. Kdo si je naposlouchá, má málem vyhráno až na to, že je ptáci bez podnětu nepoužívají.
Pokud bychom ale zastihli tmavé slavíky u hnízda s mláďaty, zažijeme hlasy oba. Nebo když slavíka v křoví překvapíme a nejlépe pokud disponujeme umělým záznamem a chce se nám jej lokálně používat. Pak budeme překvapeni, protože ptáci reagují alespoň zpočátku aktivně.
S těmito typy nahrávek jsem začal pracovat zkraje století, kdy jsem je objevil co způsob k prokazování skrytě pelichajících adultů. A kdo ví, možná je čeká významná budoucnost. Musí se s nimi ovšem během produkce šetřit. Jakmile léčku pták prokoukne, je s monitoringem konec.
Za určitých okolností na tento hlas reagují i mladí tohoroční, to už by ovšem bylo téma docela jiné.
Podívám-li se na nadpis, už tak jsme úplně jinde. Takže úvodní věta je mírně prolhaná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php