Čas děravých křídel

1 komentář u textu s názvem Čas děravých křídel

Slavíci už pelichají! Ještě na začátku století jsem o tomto unikátním období jejich života nevěděl téměř nic. A dodnes není mnoho těch, kdož se v problematice vyznají. Někteří němečtí kolegové například uvádějí, že mnozí slavíci prostě po vyhnízdění zmizí neznámo kam. Zkraje jsem si to myslel s nimi, dnes vím, že je tomu většinou jinak. Klíč k poznání jsem našel, teď zkouším, kolik „komnat“ lze s ním vůbec pootvírat. A jedna – tajemnější druhé!
Například datum zahájení procesu může být velmi časné. Ještě vloni jsem si myslel, že v půli června pelichající slavíci jsou ti nehnízdící – ti, kterým o nic nejde. Mýlil jsem se a tady je důkaz. Dvouletá samička, vyvádějící mladé. Pelichat musela začít už v půli měsíce!
Aby potom, na základě nově zjištěného, nebyla mnohá hnízdiště v polovině prázdnin prázdná!
Teď ještě zjistit, zda je rozdíl v nastartování procesu u ptáků s první kompletní výměnou a mezi těmi, kteří proces v předchozích letech již nejméně jednou prodělali. I na to snad přijdu.
Co mi chybí – je schopnost postihnout rychlost výměny peří, ptáci totiž nejdou chytat opakovaně. Ale to znali kolegové u slavíků tmavých v zahraničí již dávno!

Jedna odpověď na “Čas děravých křídel”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *