Slavičí zajímavost

Žádné komentáře u textu s názvem Slavičí zajímavost

Budeme-li slavíky kroužkovat, dozvíme se o nich víc.

Od kolegy dorazil výsledek z odchytů v nejzazším cípu Mladoboleslavska, v režimu CES. Pojďme provést analýzu, dokonce si myslím, že právě podobné události by měly být „potravou“ blogu.

Pták označen na Mnichovohradišťku jako mladý (1K) 27. června, po ránu

Kontrolován 15. srpna toho roku ve vzdálenosti 635 km

Místo zástihu při odletu: Uebersyren, Luxembourg

Co zaujme?

K datu okroužkování lze říct, že je přesně časem, kdy se na první pokus úspěšní hnízdiči rozpouštějí do života. Mladý slavík bude nejspíš přímo z nevelké populace okolo rybníka nebo z blízkého okolí směrem k oblasti rozšíření, tedy zpět k Mnichovu Hradišti.

K datu kontroly lze říct, že potvrzuje nejnovější poznatky pro odlet mladých ptáků z Čech. Snad jej lze opatrně považovat za „rychlejší“. I to napovídá, že jde o juvenila z hladkého průběhu hnízdění.

Lucembursko leží přesně v koridoru, kterým dle mého, odlétá naprostá většina českých mladých slavíků obecných. Výsledek se shoduje s mými, kdy jen opravdu minimum této věkové třídy vlétne do Alp přímo. Snad více na jaře, ovšem ani tehdy směr nepřečíslí cestu jihozápadní, tedy obloukem.

Co je opravdu milé – slavík byl přečten kontrolním odchytem a znovu puštěn. Tedy žádný debil s lepidlem nebo vzduchovkou, žádné sklo, žádná kočka. Pták prostě možná žije i teď, s kroužkem od mladých lidí, kteří od jara do léta musí v rámci cyklů mezinárodního projektu vstát časně, zachytat, zapsat, a na všechno si vyšetřit čas. Neříkám, že by se mým tisícům kroužkovanců nehodil takový výsledek, ale Pepovi hlášení přeji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *