Modráčci v rekordu letos (opět) ne

Žádné komentáře u textu s názvem Modráčci v rekordu letos (opět) ne

Plánoval jsem na dnešní dopoledne, že pořídím do seznamu prvního slavíka modráčka. Datum už na to je. Vezu z bažin rezaté gumovky a nulu. I tak jsou výsledky krásné.

Kdyby tam bažinný slavík už byl, nebudu vědět, kdy přiletěl. Prošel jsem celý okruh monitoringem, zastavoval se kolem konkrétních plácků a nic. Bylo bezvětří, když jsem slyšel odezvu rákosního strnada, slyšel bych i je. Ušima to není, prostě ještě nejsou. Jinde jsem rozezpíval pěnkavu a dál také nic. Osobně si myslím, že časnější přílety ani u modráčků zatím neplatí, alespoň v této oblasti. Všude se mluví a dokazuje, jak mnohé dějí se výrazně dřív, u slavíků ne.

Nový rybník je na bahnech, to je magnetické ale i špatně. Slavík může být klidně na druhé straně, kam běžně nechodím, protože tam podmínky nejsou. Dával jsem si ovšem na produkci opravdu záležet a čekal na místech dlouho. A přestože u ptactva neplatí nic nikdy stoprocentně, vezu výsledek nulový a prázdno tam opravdu asi bude.

Tyto vložené vrbiny jsou přesně pro modráčky. Bez péče divokých prasat by ovšem byly „králem bez koruny“.

Musí být krásný pocit, když se hnízdiči vrací. Najednou prostě přistane a je doma. Proleze zákoutí a pak jen hlídá, co provedou z loňska ostatní. Pokud žijí. Žádné přátelství v tom nebude, musí se znovu vytyčovat. Urvat co nejvíc a nejlepší, to vše se promítne v budoucí. Každá uslyší na kapitál, jde tak o hodně. Modráčci mají výhodu v časném příletu. Kolem ulic je sotva pár strnadů rákosních, jinak prázdno. Až teprve později zaplní prostředí rákosníci a cvrčilky. To už však pojede májový čas.

Na komíně opravuje hnízdo čáp. Spatřeni byli dva někdy před dvěma týdny, ale nemuselo jít o ptáky zdejší. Tento je určitě jedním z domácích.

Jde o další z hnízdišť, které nám vyšlo. Už žádné jiné nepřipravujeme a nikdy nebudeme. Je to náročná věc. Budou ale třeba dlouhověká a v tom je rozměr  investice. Vše ukáže čas.

Vysílání Ornitologa na drátě už nabírá dotazy na webu ČSO. Způsob je chytrý vzhledem k situaci v zemi. Bude to letos nejspíše první a současně poslední moje vystoupení. Proto doporučuji zejména těm, kde odpadly besedy – dotazujte se v pořadu teď. A protože jste zkušení, vychystejte otázku otázek. Něco výživného. Ať je „drát“ dílem i váš!

Močál už v tichosti chystá tančírnu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php