Vybral jsem od lidí slavíky tmavé

Žádné komentáře u textu s názvem Vybral jsem od lidí slavíky tmavé

Internet oproti časům minulým dává lepší možnost (i kroužkovatelům) operativně se mezi sebou domlouvat. Jde-li ke všemu o lidi solidní, výměny informací mohou být radostí. Kde jsem tušil zajímavý dotek slavíka, tam jsem se ptal. Ohledně prodlev na podzimním tahu, pro naše zeměpisné šířky v čase průletu spíše – tahu letním. Zájem se vynořil kvůli pozoruhodnostem z nočních odchytů, ovšem nejen těm. Od doby, co jsem pro Faunistickou komisi protřídil domnívané zástihy hnízdících párů slavíka tmavého na našem území, jsem pro druh nic neudělal a třeba to změnit.

Neobjeví se tu jména oslovených, i jejich setkání s předmětem diskuse bude uchopeno obecněji, chci spíše sdělit, jak málo o vzácném slavíku víme. A přeci s ním mnozí pěknou chytačskou chvíli prožili! Pojďme v unikátních zastaveních postupně vybrané uvádět a diskutovat. Příznivci blogu, kteří nekroužkují, uvidí alespoň, k čemu též, a klidně s odstupem času, mohou výsledky být.

Nade všemi zaujme série kontrolních odchytů po okroužkování jednoletého ptáka z lokality Borek ve středních Čechách. Jedince podivně pozdního (25.9.2011). Mladí slavíci k zimovišti na první cestě nespěchají a uherští (tmaví) nebudou výjimkou. Času po rozpadu rodiny je opravdu dost, červen sotva končí, a mladé léto plné potravy je nejlepším prostorem k tužení samostatnosti i uvědomování si potřeby odletět „někam“. Odkud zmíněný mladý slavík přiletěl, nikdo neví, přiletěl-li vůbec odněkud. Následovaly, vzhledem k tomu, že kroužkovatel oblast prochytává, pozoruhodná setkání další. Ne v roce následujícím, kdy už pták nejspíš „někde“ hnízdil, ale v roce 2013. O měsíc dříve, než tehdy (25.8.). Toho roku se ovšem chytil opakovaně a to 31.8.2013. Ona dvě setkání jsou zrodem podivnosti a lze je vyložit podobně údivně. Pokud je pták místní, musela přítomnost kroužkovateli v předchozím čase uniknout. Proč, a jak se to mohlo stát? Půjde s největší pravděpodobností o samici. Pokud by pták místní nebyl, pak musela být použita totožná tahová cesta, doplněná navíc zastávkou. Verze je snad už mírně za hranou uvěřitelnosti zejména proto, že ptáci jednoletí mají tahový scénář zcela jiný, než zkušení adulti. Přišel ovšem rok 2014 a v něm tradičně konec prázdnin (30.8.). Kroužkovatel připsal další kontrolní odchyt, tentokrát poslední. Tady zápisy končí, nejspíš ovšem ne život slavíkův, a to je optimistické. Stalo se poblíž Staré Boleslavi…

Už jsem naznačil řešení nadmíru složitého případu, osobně bych si dovolil přidat zapeklitost finální, která kolegu Vláďu potěší. Může se tady jednat o velmi složité zadání, kdy samice slavíka tmavého zahnízdí ve smíšeném páru se samcem slavíka obecného. Připomíná to případ, ukotvený v knize Atlas migrace ptáků Čr a Sr, kde výsledek kroužkování podobný je, a byl nepochopen. Kroužkovatel, pohybující se ve své oblasti, sice registruje slavičí koncerty, ale nic ho nenutí, není-li schytávajícím specialistou, prohledávat složení párů. Za této konstelace vzácné hnízdění uniká pozornosti a tmavý slavík není odhalen nejčastěji vůbec. Kdyby se byl u Borku usadil dlouhodobě pravý pár slavíků tmavých, lidé zpěv brzy odhalí a s ním i případný pobyt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php