Od slavičích hnízd

Žádné komentáře u textu s názvem Od slavičích hnízd

Po dvacátém květnu se v hnízdech slavíků začínají líhnout mláďata. Je tomu tak i ve Slavičím háji, v hnízdě byla včera dvoudenní. Déšť snad ustane, teď je nevítaný. Týden by bylo potřeba, aby bylo vlídně. Samci v posledním čase byli ztichlí, samice inkubovaly. Nyní již na hnízdištích můžeme slyšet hlasy varovné, vydávají je oba partneři v ohrožení.

30. 5. 2012 Dolní Bousov

Když nemáme možnost s konkrétní lokalitou být každý den – a nejlépe den celý, představu o dění nemáme a mít nemůžeme. Počty slavíků (krom hnízdících) se všemožně mění. Stejně to je s pěvci ostatními, vidím to v zahradě a naproti u mlýna. Ještě teď se objevují druhy nové (sedmihlásek, rákosník zpěvný) zatímco jiné dávno hnízdí. Žádný monitoring není schopen zachytit stav a vývoj věrně. Když už se skladba a počty usadí, vstoupí do změn predace. Mezitím úspěšní jdou mnohdy do opakovaných hnízdění, občas v obměněném páru – kdo by se v tom vyznal!

Když si sednete v tichosti na tři dny mezi slavíky na hnízdišti, nepostačíte se divit, co všechno nebylo vidět či se vám odmítlo ohlásit. I jejich hnízda podléhají predaci, pár se snaží pokus opakovat v podmínkách již vegetačně proměněných, hnízda bývají umístěna výše, příchozího zaujme samcův oprášený zpěv. Nová příležitost motivuje uchazeče do té doby zkrachovalé, bloumající prostředím, s aktivitou již chladnoucí. Většinu těchto dění umete ovšem dorazivší pelichání, krom ptáků náhradně hnízdících. I tam ovšem v čase posunutého vyvádění již mohou adulti podstupovat začátek výměny šatu před odletem. Důkazy pro tvrzení jsou v archívu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php