Začíná průtah slavíků tmavých

2 komentáře u textu s názvem Začíná průtah slavíků tmavých

Letos se čekalo dlouho, ale už se zdá, že od jihovýchodu jdou! Začínal jsem se obávat.

Nemá to tento sympatický slavík nejsnadnější, jeho cesta je obrovská a nástrah mnoho. V našich podmínkách se s ním příliš nesetkáte, zejména Čechy svou polohou do jeho tahových představ moc nezasahují, ptáci letí východněji. Kdo má ale štěstí a nemá s ním příliš zkušenosti, bude se divit. Zpěv je převážně odlišný od slavíka obecného. Ani pták samotný nechce být příbuznému zrcadlem a není.

Nerozumíme ještě dopodrobna jarnímu průletu slavíka tmavého uherského našimi kraji. Čeká nás hromada hledání a podobně času. Proč třeba letos protahují až nyní? Jak vypadaly úživností poslední africké zastávky? Evropou to půjde líp. Zvláště teď po deštích nabídka potravy drží a ptáci se posilněni mohou před nocí do křídel opřít. Ne tak úplně ti mladší. Už k jihu odlétali loudavě, zkoušeli objevit styl. A nyní též žádná sláva. Nemají ukotvena hnízdiště, nikdy k nikomu nehořeli. Začínají ale doutnat. Cestují k severovýchodu, k západní hranici rozšíření druhu. Proto jich u nás není dost pro každé zvědavé ucho.

Slavík tmavý je při určování v ruce jiný už od pohledu. Zejména hlava je odlišná, především zobák. Není ale postavou větší, jak by se mohlo zdát, jenom mu evoluce přidala na délce křídel, když letí světa takový kus. Ač jich mám nachytáno dost, setkání jsou vždy nádherná. Voní mi poctivou dálkou, velikou dálkou. V Polsku pro něj mají o třídu větší typ kroužku než pro příbuzného, zbytečně. Měření běháků ukazuje, že rozdíl není.

Když táhnou krajinou slavíci tmaví, kalendář příletů těch našich rezavých se téměř uzavírá. Kdo doma chtěl stanout, už tady je. S výjimkou přestárlých či pomrzačených. Ale i oni, jak archív radí, dokáží nakonec veškerou dálku pokořit v návratech dokončených.

2 odpovědi na “Začíná průtah slavíků tmavých”

  1. Dnes v noci, 5 minut před půlnocí , když venku pršelo, začal nám na parapetu poskakovat malý ptáček s dlouhým zobáčkem, oťukával okno, zdálo se, jako by chtěl do rozsvicené kuchyně. S ohledem na kočku v domácnosti jsme ho ale nepustili. Byl podobný slaviku a nyni jsme zde na vašich stránkách identifikovali, že to byl slavik tmavý. Velmi nás svojí přítomností překvapil, ale potěšil. Vyfotit se nam ho bohuzel přes okno nepodarilo, i kdyz nebyl vůbec plachý.
    Je nějaká šance, že se u nás na zahradě tento ptáček zdrži, nebo jen přelétá?
    Bydlime na jihu Čech, cca 30km od Českych Budějovic po proudu řeky Vltavy, obklopeni lesem a řekou.
    Píši vám to hlavně jako informaci, pokud si nějak mapujete, kde se daný ptáček vyskytuje.
    S přáním hezkeho dne Soňa F.

    1. Zdravím Vás též, paní Fajtlová.
      Popisovaná záležitost je velice zajímavá. Pokuste se prosím dodatečně projít všemožné příbuzenstvo zmíněného druhu, v noci táhne řada pěvců. Prohlédněte si též důkladně slavíka obecného, oba zmínění jsou velikosti vrabce (na vyšších nohou). Je veliká škoda, že jste nepořídili snímek – jakýkoli, ilustrační. Vůbec ovšem nevylučuji, že mohlo jít o slavíka tmavého, nyní nepočetně, ale táhne, jistě i přes jih země. Ptáci obecně, za zhoršených podmínek k cestě, zkouší využít osvětlených prostor zejména k odpočinku. Mohlo se jednat pochopitelně i o důvod vysílení či oslabení jedince, to už se nedovíme.
      Vaše zpráva je unikátní, já za ni děkuji. Stejně tak za návštěvu slavičích stránek. Choďte na ně, budete-li chtít, nejen pro poznatky, ale též pro blízkost poctivé přírody a posílení.

      Přeji klidné dny, pokud možno.

      Abych neopomenul – ne, vaše podmínky druhu nevyhovují, zcela jistě postoupí dál, s cílem – doletět severněji Čech. Vše najdete zde na blogu.
      Ať se daří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php