Prohnaný král rybářů!

Žádné komentáře u textu s názvem Prohnaný král rybářů!

Místo rádia v dílně se poslední dobou topím v studiu (při práci) pelichání a migrace slavíka tmavého z ostrova Hiddensee od Williho Bergera, z časů hluboko v minulém století. Ale roky uběhlé toho příliš nepoměnily, je to, jako bych tam s ním chytal sám. Je jedním z odborníků, jež mi jsou vzorem.

Síť v zahradě byla natažená, nic se ale nechytalo. Pak jdu pro polínka na přiložení ven do srubu a málem jsem zakopl o práh. Nad jezírkem, v zadní části, kde je potopená stavba dávnověku, se v ještě krásné zeleni orobince a skřípiny zastříbřila rybka. Rozumíte – jako ve vzduchu, vysoko nad vodou! A hned k tomu třpytivě modrá krále ptačích rybářů. Aha! Tak i letos máme návštěvu, bylo znát, že je rybek před zimou míň. Usedl stranou doutníku a to už jsem obloukem utíkal přes klempírnu vpadnout mu do zad a do sítě ho postrčit. Vůbec nevím, jak se k nám dostal, že síť minul. I s rybkou se zvedá, ale málo. Podletuje spodní kapsu, která je dost vysoko, přeci jen – chytám králíčky. Z nafouklých tváří jsem vypustil vzduch. Je po všem. Za jak dlouho může ledňáčkovi vytrávit? Vrátí se k snadnému lovišti? Vrátil se zhruba za hodinku. Moc jsem toho do té doby nevyprodukoval u kovadliny, hlídal jsem jezírko a myslel na štěstí. Pak vidím, že se spodní linka dost houpe a vítr v zahradě žádný dnes není. Jdu radši ven. Tyhle obrázky každý, kdo natahuje sítě, vidí pak rád. A ledňáček je zrovna z ptáků, který ze sítě příliš neutíká. Není tedy kam spěchat.

Nebude dnes nic z doučování, kreativita od kladiva je taky pryč. Myslím na ledňáčky. Dnešní odfrčel přímo k mlýnské zahradě. Jak to tak najdou, takovou loužičku mezi domy? Ano, rybek jejich představ je v jezírku vždy dost, ale na jaře je tady nevídám, spíš tyhle mladé ptáky v čase jejich odletů k jihu.

Vodu máme jako sklo, to jen film na povrchu chvilkově mate.

Posledně dal kdosi fotku na internet. Mrtvý ledňáček leží pod sklem zastávky. Hodně jich právě v tomto čase zahyne podobně. Neumí sklo rozpoznat a pak je na všechno pozdě.

Dívám se směrem, kam odtud odletěl, k rybníku nade mlýnem. Snad bude mít štěstí. Letí labutě a jsou vysoko. I za nimi se dívám a z práce asi dnes moc nebude. Běží čas přeobdivného ptačího stěhování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *