NEJ z výzkumu č.10

Žádné komentáře u textu s názvem NEJ z výzkumu č.10
NEJZODPOVĚDNĚJI, ve vztahu k jídelníčku, se slavíci chovají poslední dekádu před odletem. Mění metabolismus, a protože dorůstající peří už tolik podpory nepotřebuje, navyšují se zásoby tuku a hutní svalovina.
O tom k badateli vypoví nejlépe opět váha. Vidíte, že ukazatel se propadl až ke třicítce.
Vzpomínáte tady na slavičí samičky v době snášení? Tam jste to viděli podobně. Tam ovšem byly v jiném stavu, jinak ale poměrně štíhlé, v linii.
NEJKURIÓZNĚJŠÍ slavičí místo, co jsem kdy viděl!
Upozorňoval jsem vás u momentky z Orlického Záhoří na to, abyste si slavíka a dění kolem pamatovali. Teď se vám to hodí k navázání. Navažte…
Sotva jsem tehdy přijel domů, co nejdříve zaspat debakl, bylo třeba ještě stihnout lokalitu při prastaré osadě Matice, na samém okraji Bousovska. Místo jsem neznal, šlo o tip zpravodaje.
U této nicotné vrby jsem zastavil autem a „šel hrát“ dozadu. Nikde nic, jen od auta se ozvalo známé zavřeštění, které tropí v reakci na provokaci mladí kropenatí slavíci. Pak ale slyším, že hlas je trochu jiný, lovím v paměti a pak mne polil pot! V čase, kdy všichni dospělci pelichají, se vlastně z vrby ozýval slavík tmavý!
Dva dny to trvalo, než jsem vydupal výsledek. A kdybych nebyl v dílně ředitelem sám sobě, každý jiný by mne vylil na hodinu.
Pokračování následuje…
NEJNECHYTATELNĚJŠÍ byl tedy právě zmíněný slavík tmavý, a jak vzorek později doložil, šlo opravdu o samičku. Nakonec jsem se dočkal – a to, co se nepodařilo jako první důkaz v republice v Záhoří, nastalo za pár dnů doma za humny! Neskutečný pelichací scénář, který jsem roky toužil uvidět, měl jsem najednou pře sebou.
Pak mne kdosi ťuká na rameno a když se otáčím, zřím Trpělivost a v ruce má ony pověstné růže. „Chlapovi?!“ Koukám na ni a zdráhám se přijmout. „Jo jo, jen si je Pavle vem, jsou vážně pro tebe. Sleduju tě celý ten čas, neboj se“.
Tak vidíte, vážení. Není to kroužkování báječné?
NEJSTŘAPATĚJŠÍM slavíkem je tento borec.
V pokročilé fázi pelichání, a ještě ho rozfoukl závan od dálnice. Slavíci podél pražského koridoru hnízdí rádi, ovšem mláďat ten nápad mnoho nepřežije.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *