Doplňující informace

Žádné komentáře u textu s názvem Doplňující informace
Snímek křídla, neodpovídající zcela slavíku obecnému z minulého vstupu, zaujal kroužkovatele a tak před příspěvkem novým, pár slov k doplnění.
A taky fotku z jiného úhlu, kde jsou letky vidět od kraje komplet. Tady je.
Poměr per v hrotu křídla je shodný s formulí pro slavíka obecného, na první pohled však redukovaná první ruční letka nedosahuje délky ručních krovek. Kratší od nejdelší je o 2 milimetry, což je mírně podezřelé. Ale chytají se tací a jen analýza DNA by mohla ukázat víc. I tady bude dál zkoumáno.
Zpětní kříženci, než splynou v jeden z druhů, vykazují znaky všelijaké. Velmi zajímavě je problematika opsána z hybridní zóny u Frankfurtu nad Odrou. Vědci přesně znali díky kroužkování rodiče i prarodiče hybridů a znaky zakreslovali. I u nás k zpětnému křížení (stav, kdy samec je hybridem F1 a samice čistým druhem jednoho z diskutovaných) dochází (Kolomuty, MB), i u nás se tací potomci objevují. S znaky naznačenými.
K tomu, abychom diskutovaného slavíka označili za přímého křížence, cosi chybí. Zúžení vnějšího praporu 4. RL by muselo být pozvolné a širší (pokud vůbec) a 1. RL by musela být kratší alespoň o 5 milimetrů od krovek. Více uvedeno v některém ze starších čísel Kroužkovatele.
Líto mi bývá, s večerem končit
Současné výpravy jsou natolik výživné, že je škoda končit. Již včera (2.6.) jsem zažil na jedné z lokalit rozběhnutá mláďata mimo hnízdo. Jinde tak zatím není, ale tady se letos činili. Je to i tím, že se vrací stará slavice – zkušená, která se po příletu nezdržuje v přípravách. I když jde o jakousi divokou skládku s lasicemi, tentokrát to vyšlo (i vloni, dřív ne).
Daří se získávat nyní data právě i od samic, což je žádané. Pozoruhodná věc z toho trčí. Přilétají hnízdit tučné a těžké (to někde zmíněno), pak strádají při sezení na vejcích i krmení mláďat tak, že ani jedna se při vážení nedostane přes 20 gramů! Břicho jako žebřiny. A to je čeká za chvilku pelichání! Energeticky supernáročné. Proč by třeba enormní ztráta hmotnosti nemohla být důvodem nezájmu, nahrazovat ztracené hnízdění ve fázi mláďat? S termínem by problém nebyl, září je pro odlet podobné co srpen. Stejně tak potravní zdroje nejsou v čase vyčerpány, navíc pelichající slavící si i v tomto životním cyklu drží teritorialitu. Právě na tom stojí úspěch novodobého chytání a dokumentace procesu v podmínkách Mladoboleslavska.
A ještě k pozdním zpěvům
Budou ještě znít, byť hned v sousedství často už kompletní pár vyvádí mladé. Do půlky měsíce vydrží někteří, pak je nastupující pelichání ochladí a vypne. I na místech netradičních, kam v panice sólo doputovali. O těch ale snad jindy, na ty času dost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *