Sobotní vycházka

Žádné komentáře u textu s názvem Sobotní vycházka
Akce Vítání ptačího zpěvu se uskuteční v sobotu od rozednění u Červenského rybníka.
Proběhne za každého počasí.
Byl jsem tam na průzkumu a opravit cestu. Ptactva tam je, jak málokde jinde!
Vybíráme pro vás vždy jiný biotop aby ti, kteří s námi chodí pravidelně, užili změny. Tady se prolíná několik prostředí a to vzhledem k optimálnímu datu (začátek máje) bude velmi pestré. Ani se nebudu rozepisovat o druzích, které jsem tam předevčírem už viděl, nechte se překvapit.
Na webu ČSO vyzvedávají atraktivitu (mnohde) souběžných odchytů pro kroužkování, i vy je s námi zažíváte. A umožní-li to počasí, i letos budeme chytat. Trošku je škoda, že vyšší hladina rybníka spolkla hlinitopísčitou výspu a neuvidíme bahňáky. Ale tradičně tam jsou třeba moudivláčci a snad do míst dorazí už cvrčilky. Bývají tam všechny tři druhy!
Chtěli bychom vám představit pár pěvců rákosí, dlouho jsme za nimi společně nebyli. Jsou tam už kukačky a samozřejmě slavíci. Máme o nich už z části přehled, zbytek necháme na chytání s vámi.
Propagační materiály prý už jsou na cestě, ale přátelé – doba značně pokročila, už není po republice vycházek pár, nyní to žije mnohde. Nemá „společnost“ tolik síly, aby poslala každému vagón krásných publikací, budeme muset rozdávání omezit. I ze svého jsme se loni už vydali, bude to slabší. Ale vy jdete hlavně za živým divadlem. To bude přetékající. Znám to tam spousty let a velmi podrobně.
Vezměte si tentokrát větší svačiny, od rozbřesku to pro ty časné může být dlouhé. Dá se tam v klidu posedět kdekoliv. Pozval jsem osobně i obyvatele osady Šlejferna, třeba přijdou.
Pro děti máme acháty, pár brk jsem posbíral z hrdličky a bažanta a přidáme letos valouny pazourků, sehnali jsme je ze štěrku. Pořiďte si v dohlednu určovací příručku, vyšla nedávno.
Jmenuje se PTÁCI EVROPY, SEVERNÍ AFRIKY A BLÍZKÉHO VÝCHODU.
Text a mapy Lars Svensson; ilustrace a doprovodný text Killian Mullarney a Dan Zetterström.
Překlad do češtiny Robert Doležal. Nakladatelství Ševčík.
Knížka je výborná pro každého (více na webu ČSO). Nebudete už potřebovat jinou!
Vezměte si s sebou i dalekohled a foťák. Cesta bude pevná a krátká. Kdo by chtěl přijet vlakem, nechť si zjistí stanici Dolní Bousov a pak od ní asi půl druhého kilometru přes městskou část Kolonie k Červenskému rybníku (směr Plakánek v Českém ráji). Moc se tím nezaobírám ze zkušenosti, lidé totiž dráhy mnoho nevyužívají pro tuto akci.
Pokud by nám to počasí dovolilo, povyprávěl bych později i o výsledcích kroužkování z tohoto hnízdiště, zimoviště a důležité migrační křižovatky, ležící mezi Dolním a Horním Bousovem.
Ornitofauna se v místě samozřejmě vyvíjí, některé druhy zmizely – jiné přibyly. Rákosí je nejkvalitnější od doby, kdy byl rybník v půlce minulého století znovu napuštěn. A je to znát. Jen tak mohla být připsána v půlce osmdesátých let sýkořice vousatá a drží se s přestávkami dodnes. Protože to sem není daleko z jeho hnízdišť, zalétá k rybníku i orel mořský. Třeba se potkáme.
Zapomněl jsem zmínit rybník jako nocoviště a to by bylo nespravedlivé. Po ránu možná uvidíme rozlet vlaštovkovitých ptáků z rákosí a třeba i špačků. Zastavují se tu zjara labutě, shromažďují černé lysky.
Dalším biotopem jsou louky protkané odvodňovacími kanály. A vrby v nich. Je to hezké.
Přijďte si užít dopoledne mladého máje, je to zadarmo. Nikdo neplatí nám, nikomu neplatíte vy. Jen si zamkněte auta a cenné věci v nich nevystavujte. To ale platí dnes už všude. Zodpovědnost je na vás. Přicházet můžete, jak se vzbudíte, klidně až do devíti! Pak už ale mnoho hlasů neuslyšíte. V přírodě nikdo na nikoho nečeká.
Přejeme klidný pohodový výšlap. P. & T. Kverkovi, průvodci sobotním ptačím dopolednem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *