Neuvěřitelných 10 let

Žádné komentáře u textu s názvem Neuvěřitelných 10 let
Je to opravdu tak a řeč bude o křížení slavíků – tématu, které v Česku ovládli právě slavíci Mladoboleslavska.
Nebudeme se vracet do minulého století do časů, kdy stejným výzkumem bylo doloženo smíšené hnízdění u Koprníku a chvíli poté ve spolupráci s východočechy přišel klíčový objev u staré Metuje; půjdeme za odchytem prvního slavičího křížence na našem území, v zmíněném výročí. Koneckonců – předešlé lze najít v publikované formě.
Stalo se to 30.4.2002 u Kolomut.
Doba to byla obtížná, nikdo nic moc o křížení slavíků v Česku nevěděl, obecná zmínka o příležitostném křížení se tu a tam objevila, šlo o poznatky z Německa. U nás nic.
S kolegy jsme si kladli otázku, jak mohou přímí potomci rozdílných rodičů v přírodě fungovat, když takové dva jedince se podařilo v hnízdě z pěti kusové snůšky tehdy u Metuje okroužkovat. Rozuzlení přijít přeci jen mělo a potkalo mne právě u Kolomut. Podivný zpěv, divoká reakce na přehrávku (tehdy ještě z magnetofonu), podivný slavík. Neměl jsem k dispozici žádná schémata křídel pro hledání znaků (ty jsem pojmenoval a shrnul pro určování později), měl jsem jen podezření a „divná“ křídla před sebou. Byly to vzrušující okamžiky. „Kolik jsem takových mohl v minulosti přehlédnout?!“ Říkal jsem si.
Dnes (se vším, co o tématu vím) si velmi vyčítám bojácnost i nedocenění objevu i příležitosti s tím spojené (Mirek Bobek by se teď jistě usmíval, v místě tehdy fotil); slavík se dokonce vrátil i v roce příštím, jako by čekal, zda opravdu nechci postoupit výš, zda se mi po zimě nerozsvítilo. Nerozsvítilo. Jen dobře, že paní Štěstěna to na mě dobře ví a nedala se odbýt. A tak přeci jen postupem času musely pro vědu přijít zcela nové poznatky a ruku v ruce s nimi i tolik potřebné důkazy. Už nikdy netřeba před hybridní české slavíky přidávat pochybovačné „možný“ či „pravděpodobný“, důkazy už několik let platí. A všechny jsou z Mladoboleslavska. Alespoň ty ověřené, které jediné (jak jsem si zažil) věda akceptuje. A od položení základního kamene k poznání výskytu F1 hybridních slavíků u nás uplynulo letos, kdy si připomínám 30 let výzkumu, rovných 10 let!
Takhle vypadala fotka s křížencem (na papíře vzadu), kterého by stejně nikdo nepoznal. Snad podle nebývale temné hrudi a podle kuráže, s jakou se pne nad utlačovaným slavíkem obecným ze stejné sítě.
A takhle vypadal detail s zaměřením na 1. ruční letku s hrotem křídla. Tady už cosi je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *