Poslední slavík bude ze Studénky

Žádné komentáře u textu s názvem Poslední slavík bude ze Studénky
Není to poprvé, co terasy pod Babou získají rekord v odletu. Není to samozřejmě tím, že by tamní slavíci byli nějakými „bídáky“, je to proto, že zkoumaného materiálu je v místě dost. A tím se možnost posiluje.
Dnešní (29.8.) ranní odchyt byl ještě překvapivě úspěšný. Mohlo mne to snad napadnout, ale mylně jsem před týdnem posoudil jeden ohlas na přehrávku a přičetl jej kroužkovanému jedinci. A on to byl za silnicí jiný. Ani první však ještě není pryč (v místě se ozval), dnes ale zřejmě odletí.
Zato čerstvě chycený slavík, ten si ještě docela počká a tím je případ zajímavý. Jeho stav pelichání říká, že týden bude tak-tak stačit a to bude hodně dobré datum ve vztahu k celkovému rekordu v odletech slavíků z oblasti! Nejen stav pelichání, ale i tukové zásoby jsou zde pozoruhodné. Žádné nemá! A to se občerstvuje bezinkami! Měl by rychle nabírat, ale studie v zahraničí napovídají, že pěvcům by měl stačit týden až deset dnů před odletem, kdy dochází k změnám metabolismu a ptáci nebývale tuční. Bude to tam ještě zajímavé v září.
Takhle vypadá jeho křídlo.
Ještě jsem v sobotu při monitoringu oblasti dva zjistil, ale nechytil. Ti už budou dnes zcela jistě pryč. Jeden byl z kopců od Rohatska, druhý od Jizery z Veselé. Přehrávaný zpěv je spíše zahnal. Tento styl bude mít velmi omezené využití, zdá se. I dnešního zahnal, chytla jej síť podružná.
Dnešní slavík ze Studénky bude zcela jistě posledním letošním a je radostné, že kód jeho kroužku končí „400“. Bude se dobře pamatovat, vrátí-li se někdy.
Výsledek obsahuje pro výzkum samozřejmě mnoho důležitých sdělení, především to, že jde i v tomto čase o příslušníka místní populace. Mimořádně zajímavý bude též výpočet doby zahájení procesu – zdá se, že vyjde do času, kdy jiní úspěšní už proces končili. No tak to může být tedy velmi nezvyklé!
Kratičký ranní pobyt na silnici, která jé léta svahem v pohybu, byl milý, po úvodním dešti za svítání se rychle vyčasilo a po terasách táhli pěvci, občas byl slyšet i krutihlav, který zde též hnízdí. Teď tam slunce už rychle suší kaluže a pěchuje cukr do hrušek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php