Rok stoupá k zenitu

Žádné komentáře u textu s názvem Rok stoupá k zenitu
– Vlastně oba! Jeden při tom zavoní travou, jak jsem četl, za temných časů pro skauting, v jejich časopise, druhý zavíří poztráceným peřím barvy suchého dubového listí.
Nechme ten první, ať nás třeba s tou prostovlasou dívkou ze zmíněné básně provede létem a pospěšme za tím slavičím, tam bude tentokrát práce nad hlavu! Krásné práce. Mordování se s otazníky, které téma (v dobrém úmyslu k badateli) vychystalo.
Skrytý a ne tak úplně probádaný proces pohnízdního pelichání slavíka obecného ve volné přírodě mě láká ze všeho nejvíc. Z předchozích pozorování a odchytů vyplynula řada úkolů a opravdu se těším. Chystám se a doplňuji znalosti z velmi dobrých zdrojů.
Rozumím kolegům, co pozorují ptactvo. Výprav si užívají a ještě se s námi o přírůstky v bird-listech podělí. Rozumím kroužkovatelům, na jejich punktech, když se sítě prověsí a nad stranou odloženými pozoruhodnostmi se pak společně radí a obohacují. Rozumím fotografům, kteří přikrčeni, přeci jen se dočkali vytoužených obrázků a pochopil jsem už docela i svoje téma, rozkrýváním vzrušující a tolik povznášející! Prožívám to, co prve jmenovaní.
A chodím už za slavíky jinak, než v století minulém. Třetí fázi jejich pobytu doma, kdy ptáci „nebyli“, jsem poutrácíval čekáním za parných dnů na doutnajících hnízdištích bez efektu. Nechal se odvádět stranou podobnými pocity kolegů a vůbec nechápal. Přestože o novodobých prázdninách už nikde zbytečně nelelkuji a domů se vracívám až s pěti variantami nádherně děravých křídel, všeznalý nejsem. Kdyby k diskusnímu stolu naproti usedl specialista jiný, měl bych k němu několik hodně těžkých otázek a volal o pomoc. Teď v čase vyvádění mladých třeba pátrám, cože se to na hnízdištích v pár klíčových dnech všechno uděje. Někteří ptáci z míst, dříve plných slavíků, opravdu zmizí. Může jich být málem většina! A cesta vede do polí!
Více k tématu poznamenám po dohrané poslední třetině, k níž končící přestávka zvolna směřuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *