Třikrát jiný slavík

Žádné komentáře u textu s názvem Třikrát jiný slavík
23. července 2011 jsem chytal u Kosmonos a poté v Násedlnici. Nestihnu již zcela jistě všechna hnízdiště, lepší to už nebude…
Vím, že píšu teď delší čas pro odborníky, ale větší prostor musí dostat výzkum před popularizací. Proto i dnes ještě o pelichání.
Výjezd to byl přínosný, všichni tři kroužkovaní slavíci byli z pohledu pelichání zajímaví. Pojďme se za nimi krátce ohlédnout.
Dospělý slavík od Kosmonos byl již téměř přepelichaný a to ukazuje na skutečnost, že dokáží mnozí z oblasti uletět už v III. dekádě července. Podle španělských kolegů se zajímám o zbarvení zobáku adultních jedinců, rozdíly lze opravdu shledat, zda to však je ve vztahu k stáří se zatím bráním vyslovit. Tak jasné to není – nicméně tento měl snad nejtmavší zobák, co jsem kdy viděl. A starší nepochybně byl. (Fotky dám, až se na téma zaměříme). Nás ale nyní zajímá pelichání, tady je první materiál. – Jen ještě poznámka k TL: prostřední již je na foceném křídle v půli odlomena, proto ten nápadný „schod“.
Oproti tomu pták z Násedlnice je v procesu notně zpožděný a bude to mít tak „na prázdniny“. I tyto rozdíly budu schopen jednou vydefinovat podle sběru.
Tak a ještě nabízím mladého slavíka, kterému dorůstá z toulců peří na hlavě – poslední krok v částečné výměně. Může tedy odstartovat na potulku oblastí. Staří to samozřejmě nedělají.
Svatá Anna se chystá slavit a to je pro nejčasnější slavíky čas odletu. Je pro mne k neuvěření, jak ten jejich pobyt vždy uteče. Na druhou stranu – mám v posbíraném materiálu pro spěch takový nepořádek, že třídit budu dlouho. A pak si vše v kabinetu vyložím na stůl a to bude ta nejkrásnější zábava. Nasbíral jsem některá „klíčová“ křídla, potřeboval jsem je k zaplnění pelichacího seriálu.
Pro mladého jedince jsem zjistil vypelichání terciálních letek (všech třech), což je síla. Nikdo to myslím neuvádí. O defekt nešlo.
Snad už mohu o procesu pelichání prohlásit, že snažit se všechny zkoumané jedince „narvat“ do jedné šablony nejde, ikdyž bych velmi rád. Možné to není, výjimky opravdu existují, ale systém to dění rozhodně má. No a to bude zřejmě ve finále to nejdůležitější, co u „boleslavských“ slavíků vybádám. Některé odpovědi však očekávanou tečku či dokonce vykřičník rozprskly spíše do spektra dalších otazníků: Proč pelichajících samic na lokalitách nachytám málo? Proč to je samice, která za normálního průběhu hnízdění vypadne z role dřív? K čemu ten náskok potřebuje? Kde pelichají všechny ty, co na hnízdištích chybí?
Ač nad tím někdo z oboru může zalomit rukama i hlasitě nesouhlasit, jsou to moje nejnovější poznatky. A odpověď jednoho roku najdu i v tomto případě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php