Čas k přemýšlení

1 komentář u textu s názvem Čas k přemýšlení
Krajina chystá změnu. Podzimní.
Slavíci jsou pryč nejen z oblasti, ale už i z republiky. V specializaci nastal čas k přemýšlení a ohlížení.
Prvním posezónním tématem budou hnízdiště. Nebudu předkládat mapy, nejsou důležité, budeme sledovat prostředí a to, čím slavíky ten který biotop přitahuje.
Plácků je kolem padesáti a my je společně navštívíme. Jednopárová hnízdiště zvlášť, pospolitá asi vždy jedinou reportáží.
Rozkládají se od Humprechtu k Jizeře, často a rád ten pracovní název používám. Jde ve skutečnosti o prostor mezi městy Dolním Bousovem, Mladou Boleslaví, Bakovem nad Jizerou a Mnichovým Hradištěm. Nadmořská výška se pohybuje kolem 250 metrů, většími toky jsou Klenice s Kněžmostkou.
Podle prostředí rozděluji hnízdiště na vlhčí a sušší a opravdu, rozdíly jsou výrazné. Teď mne napadl zajímavý úkol, prohledat knihu kontrolních odchytů a pokusit se zjistit, zda některý přesídlený slavík zaměnil právě i onu povahu prostředí. Ta prostředí mají odlišné tváře natolik, že kupříkladu ptačí sousedé tam jsou docela jiní, potrava tam bude odlišná a hnízdní podmínky také.
Hned sahám po příkladu. Slavíci z lokality „Ostrov“ jsou zvyklí na bláto, vždyť Jizera tam k svému slepému rameni občas jaksepatří šplouchne (až se štiky válí po cestě)! Oproti tomu soukmenovci z vyprahlých svahů Studénky znají zem spíše rozpraskanou. Rozdíly jsou tedy značné.
Než se vypravíme na první plácek, ještě zmíním, že pro slavíka tmavého bych příhodný biotop u nás nevybral. Tak, jak jsme je zažili v Polsku, v hybridní zóně u řeky Prosny, takové nemám. Když už Jizera někde rozliv vytvoří, chybí tam ta správná buřeň.  Ano, „uherští“ slavíci tmaví se tu občas zastaví (i zahnízdí ve smíšeném páru), ale prostředí je bližší slavíku obecnému. Snad výše proti Jizeře, co jsem letos viděl ten kout u Turnova, tam už bych jej čekal. Snad i níže po Jizeře, co jsem před lety viděl kout u Benátek, tam by to také mohli zkusit, ale podmínky, jaké měl u Frankfurtu nad Odrou Joachym Becker na říčním ostrově, to moje krajina nabídnout nemůže. Mladoboleslavsko je především teritoriem slavíka obecného!
Pojďme se tedy na ty plácky společně podívat, ještě se do auta vrátím pro foťák a pokud jsme všichni, můžeme začít. A připravím o tom zápis.

Jedna odpověď na “Čas k přemýšlení”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php