Hnízdiště Mladoboleslavska

1 komentář u textu s názvem Hnízdiště Mladoboleslavska
Kolomuty
(snímek je z období vegetačního klidu)
Putování po slavičích hnízdištích odstartujeme v Kolomutech. Místo spadá pod Mladou Boleslav a je odtud vidět na protékající Klenici.
Lokalita je sledována od roku 1992, patří tedy k těm „mladším“. Přesto má na svém kontě skvělé výsledky, jako je opakovaný zástih prvního hybridního slavičího samce (zjištěného v rámci výzkumu, ale i pro tuzemskou ornitologii), anebo výskyt pelichajících slavíků v řepce.
Hnízdiště hostí dva až tři páry, biotop prochází v současnosti výraznou proměnou.
Odumírající vzrostlé vrby pouští do podrostu více světla a ten se zahušťuje. Slavíkům tento stav výrazně prospívá.
V roce 1994 byl podrost z většiny plochy vymýcen, chystalo se zde motokrosové závodiště, jedná se totiž o starý lom na písek. Naštěstí k realizaci nedošlo. Hnízdiště má výhodu v tom, že je dočista izolované v polích.
Místo bylo objeveno nahodile zpravodajem, vracejícím se v noci ze zaměstnání. Ten zaslechl otevřenými dveřmi vlaku, stojícího v zastávce, slavičí zpěv – prý „odkudsi z pole“.
Hnízdícím ptákům v místě neprospívá přítomnost lišek. Prostředí hyzdí množství velkých pneumatik souvisejících s záměrem vytvořit závodiště.
K zajímavostem patří příběh, kdy byl do sítě nahodile splašen jestřáb, odnášející holuba domácího. V síti ale zůstal pouze oškubaný „věžák“, protože velký dravec poté, co síť zamotal do větví hlohu, vyskočil a odletěl.
Další zajímavostí byl bezesporu nález slavičího hnízda mezi rezavými plechovkami. Snímek bohužel tehdy mnoho nevynikl kvůli slabému rozlišení.
Biotop je příhodný také pro lejsky šedé a sedmihlásky hajní, jejich přítomnost v síti je vždy velmi vítána.
Hnízdiště patří do skupiny „perspektivních“.  
  
Poznámka: Komu by se hnízdiště zdálo malé vězte, že tři páry po obvodu rozmístěné, tento plácek spolehlivě uspokojí. O využití jako závodiště můžeme v tradičním pojetí samozřejmě pochybovat (umístit by se sem dal spíše nějaký větší kolotoč), ale terén byl technikou pro tento účel připraven. Mohlo jít o jakési „vesnické pojetí“ adrenalinové dráhy.  

Jedna odpověď na “Hnízdiště Mladoboleslavska”

  1. Možná by bylo dobré přidat alespoň odhadnutou rozlohu. Takhle "přes pole" to na motokros resp. tři páry slavíků nevypadá :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php