Z pokusu do pokusu

Žádné komentáře u textu s názvem Z pokusu do pokusu

Jak pověstný žebrák před lívancem – připadám si na prahu každého pokusu. V blaženém očekávání, jaké to bude. A bylo i dnes. Jaké?

Schéma nočního chytání pro sezónu ´21 jsem nastavil kreativně. Počasí mi v tom pomáhá, o něj totiž jde především. Vždy je výsledek nějaký a nemá-li člověk přehnaných nároků, spokojen může býti i s nulou. Ohromující divadlo noci není zdaleka jenom o číslech. Kdyby nepřiletělo nic – noc nic nedala, je to výzva k úvahám ještě nutkavější.

Tentokrát jsem kalkuloval s předpovědí a tušil zajímavou příležitost. Pokud počasí nechá ptáky do noci vstoupit a letět, déšť druhé půli – popůlnoční, chytači by uškodit neměl. Přestane-li k zlaté půlhodině a nechá-li sítě otřepat, kdyby opravdu něco letělo. Na obzoru byla noc s deštěm – jiná než posledně ona fiasková, která vymokla plošně před setměním a ptáci postup po trasách zasekli.

Když jsem vstoupil do poslední předranní kontroly na samém prahu dne, obloha prosvětlala a já už věděl, že pokus bude platit. Nad hlavní linií se zatočila křídla, raději jsem je přisoudil netopýrovi, abych měl klid. Když však skončila v lajně vedle u jezírka, byl z toho slavík. Z pozdní noci a velmi to nadějný signál. Dosedá se! Jen vědět, zda byli ve vzduchu ještě jiní. Dýchal jsem dlouho dost zhluboka, protože byli. Ještě vše alespoň jednou zopakovat a v naději potvrdit. Slavíci všech tří figur přilétli, málem desítka. K tomu znovu později krutihlavi, rákosník velký, ťuhýci i zbylí drobnější, o nichž se tolik nemluví.

Mlha, čerstvě vyvstalá, přiklápí svahy Rachval, sejít se jí z kopce naštěstí nechce. Jen ať zůstane, kde je. Musím výsledek strávit, užít a rozdýchat. Takové datum a takový výsledek! V rákosí je znát, že playback zafungoval i pro něj, je plné pohybu, ale já už nebudu mít na filtrování čas. Prosím v tichosti prázdniny, ať se zaseknou v bodu předfinálním, ať můžu ještě líčit.

Z ostatních zjištění: Chybí strnadi rákosní i pěnice černohlavé, málo je cvrčilek zelených. Pěkně si vedou počty okroužkovaných krutihlavů a tradičně ťuhýků, oběma park nabízí luxusní stravovací podmínky a oni to shora velice snadno čtou.

Do cesty přistála bekasina. Od mých nohou tři metry necelé. Za šera. Věřit jsem nechtěl a pokusil se o manévr, jak strčit unikát do sítě. Vyplašit se jí povedlo snadno, ovšem docela jinam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php