Přišlo to zas

Žádné komentáře u textu s názvem Přišlo to zas

Na podzim se dostavuje zklidnění, některé neúspěchy (konečně) z hlavy odkládám, už je sotva opravím. Pamatuji dobře, jak se formovala obava, že některým slavíkům nedovedu správně přiřadit věk. Že v peří nic nenajdu, okolnosti taky nepomůžou, že budu muset dát otazník. Přes zimu uběhlou jsem vyšším sebevědomím problém vytěsnil a odehnal pryč. Na trvalo (?). Všechno šlo jak má být, tužka vždy s chutí kmitala a kotvila v papíru čerstvé jistoty. Až do včerejška, kdy se to objevilo zas.

Slavík byl tam kde dřív nebyl, objevil se v prostředí dosídlením. Ještě že jsem se v místě stavil. Podobný chytit jde snáz, to už v blogu mnohde světleno. Den byl pořádně nakloněný, k tomu podmračeno, podle předpovědi dost výrazně, na znaky aby si jeden málem posvítil. Stín je na čtení v peří dobrý, tohle však bylo na hraně. Nejdřív jsem žil ovšem radost z odchytu – poté, že problém nebyla žádná fabulace, že přízrak neurčitelných existuje. Slavíka nakláním po peří i shora, prohledávám tělo od hlavy k patě, určeno mám, hned však verdikt přeškrtávám. Přišla i zvláštní pobavenost, jak mi to zase nakládá..

Sebevědomí prchalo od starého kravína kamsi k náměstí, vítr zesílil, kapky jsem tušil na půl cesty. Je čas ho pustit, říkám si a přece křídla dál nakláním. On je klidný a trpělivý. Poslední hlasité komentování znaků – neznaků a už letí kol borovice do svídy. Čas hnízdění pokročil a teď po vypuštění už žádný nezazpívá. Není potřeba ani k určovateli, sameček se pozná rozfouknutím peří.

Je mi jasné, že o téma na cestu domů je postaráno. Opravdu žijí v jejich světě ti „těžcí“, vrstvení znalostí na ně dál ovšem nestačí. Nevím v tématu vše, teď se to ukázalo a jednu pěknou mi hned na kufru auta vyťalo. Všechno jsem na objektu prošel, znak po znaku, i ty moderní nikde nenapsané. Vím moc dobře o co šlo, čím loni v létě pták prošel, když peří měnilo se. Pomocné záchyty úkazů mne k tomu navedly a věděl jsem, na co dát pozor. Snad jsem ho přeci jen identifikoval správně. Možná by někdo z vás řekl: „Taková hloupost, jako by na tom tolik záleželo“. Záleží. Od správného určení věku se odvíjí v kontrolních odchytech uvažování. Zda slavík je mladým či déle žijícím, je ve výzkumu hodně důležité.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php