Vím, kde jsem ji viděl…

Žádné komentáře u textu s názvem Vím, kde jsem ji viděl…

Barva prvně zamrzlého jezírka našeho slavičího parku mi připomíná vltavíny. Kameny, pro které se nejeden hledač zbláznil, a já měl taky namále. Tady je jezírko…

…a tady ty šutry.

Čekal jsem na chvíli zámrazu a šel upravit břeh. Než jsem ovšem vyjel z domova, musel jsem vyfotit tuto náladu.

Mám rád podobné bojovníky i vítěznou nesmlouvavost. Ten zákon se učím nazpaměť už dlouho. Jednou se hodí.

Ještě vám ukážu v dnešním vstupu obrázek, kde za jezírkem pod šipkou je místo „B“, zdvojených letních odchytů v noci.

Slavičí háj je za těch časů jedna poctivě namazaná vějička. Nainstalovaná ovšem tak, aby nespolykala mnoho odchytových zařízení. Zde to vykrývá dvanáctimetrová síť.

Od Zvolínku po Trnickém potoce terestrickou rákosinou táhnou opeřenci a na cestě k jihu mezi louky musí přeletět můstek. No a tam je síť. Po dešti se před můstkem leskne kaluž, a tak nepřekvapí v síti chřástal či slípka. To se pak musí pospíchat. Chytají se úspěšně ovšem i krutihlavové či ťuhýci. Na zelené cvrčilky jsou oka většinou velká, pták si poradí. Těsně před půlí prázdnin je k můstku umísťována produkce slavíka tmavého, která se hraje až do samého konce v začátku září.

Ptáci směřují od Krkonoš či Jizerských hor a za Českým rájem vstoupí mezi tři hladiny. Červenského rybníka, Zvolínku a Velkého Piváku. Zkušeně tuší pobřežní křoviny a možnost pod ránem cestu přerušit. No a k tomu rozhodnutí jim v parku hraji. Je radostné vidět přes den o prázdninách přeletovat všude nalákané a okroužkované slavíky, jak prohledávají přízemí a nelitují zastávky. Podle potoka migruje k jihu samozřejmě i slavík modrák. I on bývá občas připsán do výkazu, přestože jeho zpěv cíleně produkován není. Pak jsou tu pěnice, budníčci, strnadi, červenky, pěvušky a zejména rákosníci.

Slavičí háj při okraji Dolního Bousova si začíná v databázi Kroužkovací stanice – pomalu, ale jistě – obtiskávat souřadnice, kdy dále do světa je vynášen na kartách hlášení.

Slavičí háj vybrali k opakované návštěvě i organizátoři kurzu ornitologie při ČSO.

Slavičí háj je malý rozměrem, ale velký odhodláním. Je jarním cílem či letní občerstvovací stanicí mnoha a mnoha slavičích křídel.

Slavičí háj je jistotou na cestovních mapách ptačích karavan. Současně ovšem náručí větevnatou pro pořádnou hrst ptačích druhů, o hnízdění uvažujících. Je místem k přežití skupince hrdinů o zimním náročném čase.

Generátorem všehochuti nálad – síly pro život.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php