Další slavík na Slovensku!

Žádné komentáře u textu s názvem Další slavík na Slovensku!

Ne, že by se kolegové poblíž Prievidzy specializovali na slavíky, ale daří se jim je chytat.

6. října odchytili do sítě dalšího slavíka obecného – jednoletého (hmotnost 34 g). Příměr „ako gulička“ je zde namístě, tak vypadají slavíci v středomořských zastávkách. I my tady u nás chystáme k publikování zkušenosti se slavíky v tahové zastávce, ovšem v takto pokročilých datech je to věc unikátní. Kolegům se navíc zdá, jako by první z ptáků v místě zabrzdil, včera hlas slyšeli a slavíka poté i viděli.

Co tato zjištění znamenají?

Nevěnovali jsme fenoménu dost pozornosti? Neuměli jsme ptáky objevovat? Nebo začínají ve vnitrozemí dělat větší zastávky až teď? Zvýšeným zájmem se může podařit problematiku prosvítit a během několika málo let napsat, jak to je. S tmavými slavíky i obecnými.

Podle mne se chytá víc než dříve. A jinými způsoby mnohde. Slavíci asi – někteří ptáci – zastavovali ve vnitrozemí k pobytu pro doplnění sil vždy. Místo se jim líbilo, zabrzdili. Potravy dost a pak už to je více jen o čekání na příhodnou noc. A letí se dál. Podzimní tah bude v mnohém specifický, dávno se to ví, ale přímo pro slavíka na tom nikdo nepracuje. A byť bude schéma podobné s jinými pěvci, docela stejné jistě ne. Už proto, že slavíci jsou převážně potichu. To už musí být, aby zareagoval na podnět varovným hlasem. A pak tam musí stát znalec, který i odlišně se ozývajícího slavíka tmavého rozpozná a zpozorní. Případně podnikne odchyt a nejlépe právě onu sledovačku. To tací budníčci, to je jiná! Pracuji s pauzami řadu dní na jednom stanovišti, kde budníček zabrzdil. Jistě, doložit nemohu, že jde o stejného jedince, ale já vím, že jde. Už podle chování v místě. Pohvizduje pro náladu a hvízdá. Sbírá a sbírá. Díval jsem se po lípách a potravu jsem našel, ohromné rojení. A hned si vzpomněl na momenty u nás v zahradě, kde takový pobýval (a dopelichával) na rozložitém břečťanu mnoho dní. Tam už důkazy mám podle kroužku. Pak jednoho dne pták ze zastávky zmizí a nastalé ticho člověka, není-li zainteresován, nijak nezaujme. Je prostě klid.

S opsaným doteď se již daleko lépe nahlíží na možné zastávky pěvců. Na podzim mají většinou času dost, někteří na cestách jsou už dlouho, usadí se. Vzpomínám na modráčka, taky se tehdy zastavil. Odletěl až noc před sněhem, v listopadu. Jenomže tehdy se o to nikdo příliš nezajímal. O prodlevy v tahu.

Ornitologie nám nabízí obrovské spektrum výzev a kroužkovatelé jsou tomu ještě o kousek blíž.

Poznámka:

Nyní jsou 3 hodiny, nulapět minut. Před půlnocí dorazilo do schránky ujištění, že o víkendu pokusy o další prověrku zastávky proběhnou. Budeme tak vědět víc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php