Ja jsem šel z hub

Žádné komentáře u textu s názvem Ja jsem šel z hub

Cestou k autu jdu lesem, který dost šustí. Bohužel. Léto tady u nás bývá ostré, vodu pod rukou přeposílá jinam a lesy úpí. Houbaři napříč republikou se trumfují ve sběrech, vymýšlí nadstavbou nejroztodivnější zpracování. My vymýšlet nemusíme nic. Není ale pravda, že by se něco nenašlo, zejména v místech pod vlivem rosy, tam i u nás nějaký ten klobouk je. Na první pohled ale křičí, že k zpracování je už předsušený. Rozevřen nepřirozeně, předčasně, červivosti vyšší. A přeci je u nás hezky!

Kobercem lesa táhnou červenky, zvědavě, jako vždy. V korunách a hlavně nad nimi pak v přeletech drozdi. Brávníci. Ano, už i jim pobyt končí. Datel okolím kvílí o dlouhé chvíli. Nemá vůbec chuť tvořit. Slunce spaluje černá záda, k radosti u něj daleko.

A slyšet kroky zralých žaludů…

Ještě, že lesy máme. Myslím ty velké, okolní. Malé obecní, o ty lehkovážností přicházíme. A už se to nezmění, všem je to tady jedno.

Od lesa řídím po kamenné cestě předávno vyznělých žebřiňáků. Vrabci úpolníci tu místo pro život ještě mají. Pár starých jabloní a houština mirabelek, kraj polní cesty a „dožínky“ kolem. Čert vem už zdejší politiku – tohle je po zbytek života obrázek pro mne! A v hlavě si aktualizuji objekt, který jsem na jednom z míst vyfotil. Nevídaný, roztodivný, exotický. Zapáchající, jak zmoklý cirkus!

A doma, hned po prvním zalistování, je jasno, kým úkaz je. Květnatec Archerův. No, však se na něho podívejte.

Některé z vás už slyším – ano, nepůvodní.

Příroda to se mnou umí. Ví, čím probarvovat volný čas můj. Jak žhavit zvědavost a nakrmit oči.

A jeden na konec, s příběhem nedopovězeným…

Planá jablůňka hluboko v lese (stromeček před kmenem dubu). Genius loci míst? Ano, samozřejmě, tady v přímém přenosu. Co za příběh musí stát za touto situací! Ta jabka jsou trpká, jak osudy podobných. Zastrčena hluboko v lese – a přeci i tady v dálce o život jde! Nevzdaný!!

Jsou dny a chvíle, kdy následující slovo držím převysoko – Příroda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php