Jako ušité pro tento web

Žádné komentáře u textu s názvem Jako ušité pro tento web

Těší mne podle zmínek, že blog navštěvují v nemalém množství i kroužkovatelé. Příliš se nedivím, kdo chce číst o chytání ptactva a náladě kolem, příliš toho v českém prostoru nenajde. To fotografové jsou na tom přeci jen líp. Sám vím pouze o příjemně pravidelném blogu birdera a kroužkovatele na jižní Moravě a informacích ze sedla (ČHS), které, když jsou včas, jsou zajímavé a potřebné. Zprávy chodí poštou ze Sedélka, což je také Morava, na AVIFu je pro mne zajímavost málokdy. A to je vše. Pokud o něčem víte (vyjma sociálních sítí), dejte vědět. Já nevím. Občas se ozve někdo z kolegů a diskutujeme, to však velice málo. Kroužkování by zasloužilo více sdíleného prožívání a napomáhání si. Ještě funguje Avifauna.cz, tam jsou ale témata spíše jiná. Slavičí blog (zejména o sezóně) funguje svižně v neslíbené samozřejmosti.

Pojďme tedy k tématu, které se velmi hodí na tuto stránku – a zrovna řeknu předem – jde o čerstvou lahůdku. Koho slavíci baví, jste tu nyní správně.

Z času kroužkování.
Foto: Zdeňka P.

Potvrzená prodleva v letním tahu adultního slavíka tmavého

Hned zkraje třeba rozlišit tohoroční slavíky od víceletých, protože půjde o docela jinou diskusi.

Na jižní Moravě byl 25. 8. na konci nočního tahu chycen a okroužkován slavík tmavý, správně určený jako víceletý, nenarozený letos. Pták měl výrazné zásoby tuku na cestu (32 gramů). Chycen s využitím přehrávky zpěvu. Velmi překvapivě se podařilo stejného jedince potvrdit v místě kontrolou ráno 27. 8., byť byl slavík již velmi opatrný. Opět byl zdokumentován, v dobré kondici.

Z časů kontroly.
Foto: Zdeňka P.

Co si o takovém výsledku myslet?

Jde o odhalení tahové zastávky zkušeného slavíka. Pták bude nejspíš s vzdáleným místem odstartování, zastávka zdejší může přejít klidně i do začátku září. Nemám žádné informace o podobném záznamu v naší ornitologii a podle toho, co znám z projektů v zahraničí, víceletí slavíci tmaví Evropu přeletují s jednou či dvěma kratičkými mezipřistáními velice svižně. Na více dnů brzdí až ve Středomoří. My ovšem nevíme, kolik podobných tomuto, v našich zeměpisných šířkách, zvolí si oddychovou zastávku. Ptáci velice snadno uniknou pozornosti – zvláště, nemá-li kolemjdoucí s druhem zkušenost. To nebyl naštěstí případ tento, i proto si můžeme, k stále ještě málo známému druhu pěvce u nás, připsat tento báječný výsledek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php