Jako bych to přivolal

Žádné komentáře u textu s názvem Jako bych to přivolal

V půlce června mohou již někteří slavíci pelichat. Dočteme se, že začínají v červenci, ale tak to není. Dávno to tak není, nejde o nějaké uspišování – coby hit posledních let.

Vyrazil jsem přesně za tímto úkolem a nakonec se mezi pěti chycenými povedlo. Bylo potřeba ovšem najít správnou situaci, kde se tak děje. Pelichají takto časně ptáci doprovodní u hnízdění, tedy někteří. V reprodukci neuspěli, a tak nic nebrání začít dřív. Pochopitelně tací i dřív odletí.

Navštívil jsem dubový les z knížky o slavících. Tam bývá báječný klid a já o něj stojím v tento čas dost. I když místa dávná zanikla, zmizela vykácením, v kraji jeden plácek přežívá. A slavík tam byl i letos. A radost během dubnového setkání musela být veliká mezi doubravou a rezavým zpěvákem, našel jsem toto…

A taky přežívá ve srostlých dubech studánka, jen ji vyčistit.

Pak už začala dřina s chytáním přímo u kolejí hlavního tahu na Turnov. Jsou tam tři místa, bývala totiž podle dráhy prastará cesta, dnes zarostlá. Vlaky létají kolem, ale zvířatům to asi nevadí, ony se totiž ohlásí předem rámusem. Tahám pracně síť, dvanáct metrů je tady opravdu hodně, ale nakonec se povedlo. Síť je ovšem hodinu bez kontaktu, vracím se kus cesty k autu pro sklopky. Co už jinak, odešel bych s prázdnou. A na všechny tři místa jsem rozdal pastičky málem všechny, až v krabičce zůstali jen opravdu nejlínější červi.

Po kolejích musí být člověk opatrný, je tu naštěstí rovný úsek. Sklopkám věřím, plácky jsem vybral opravdu senzační, motyka ale dostala zabrat v kamení náspu. To je kolem dráhy vždycky tak. První kontrola – a je to jak vybírání o koledě! První, druhý, třetí – všichni samečkové, na samičku se nechytám. Nevím, kde jsou. A hned ten první slavík je parádní, toho jsem potřeboval. Však vidno v křídle.

Vedle se určitě hnízdí, tento zůstal na ocet. A včera či předvčírem ztratil letky, jež proces zahajují (kdo hledá marně, jde o ten velký schod, dvě tam již chybí).

Zajímavostí je i polobílé pírko křídla – druhá ruční letka.

Všichni jsou tady víceletí, každý v jiném stavu a některé mé úvahy se trošku zjištěními nalomily, nic nenadělám. Ta zásadní je skvělá. Ano, pelichá se u nás od půlky měsíce.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *