Těžké časy chytačovy

Žádné komentáře u textu s názvem Těžké časy chytačovy

Neexistuje návod, a ani já jej neumím dát po letech, jak být úspěšný v získávání slavíků pro kroužkování po celý čas jejich pobytu u nás. A nejen pro kroužkování. Potřebovali jsme prostě zpěváka přilákat a nafilmovat, ani jeden nevyhověl. Seděl na pozici, komunikoval – to bylo vše.

Pokusy o chytání dopadají podobně. Hned je ovšem potřeba si uvědomit, že chování nemusí platit všude, platí ve výrazně „prochytaném“ území, kde nejspíš polovina slavíků má již zkušenost (a kroužek). Ale fakt, že samice úspěšných zasedly na snůšky a inkubují, jasně nenutí mistry k obraně vztahu. Nadechují se k obraně území, to přijde brzy kvůli úživnosti.

Pak tu jsou slavíci, na lokality přifaření, úmyslů všelijakých, ve finále mnozí pomáhající s vyváděním juvenilů. Takového i nyní chytit lze. Je převážně dvouletý, brzy bude pelichat.

Aby ale ani tady nemělo být jasno a nešlo poznatek vydávat za návod, přijedete na okrsek, kde jsem nikdy nechytal. Zpěvu nádherného. A kdesi vzadu sekunduje „náhradník“.  Nevím proč, ale klidně bych vsadil, že přesně z takovéto situace přijde ještě úspěch. A taky ano. Ve chvilce. Už při tahání sítě jsem našel loňské hnízdo v listí na zemi, mezi orchidejemi. Ano, rostou tam zeleně kvetoucí bradáčky.

Hned nedaleko té zatáčky u města ovšem vidím rudé dřevěné kolíky, je nejspíš spočítáno. Tak to často bývá. Zmizí zvláštní kout, plný vzácných životů. Odejde nepoznaný, neoslavený. – I když – vlastně ne! Oslavený slavíkem ano. Právě teď.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php