Český slavík 2018

Žádné komentáře u textu s názvem Český slavík 2018
Než budeme na blogu pokračovat v retrospektivě, zařazuji téma načichlé kulturou.
Nedělám to proto, že hudební anketě došel tak nějak dech, ale proto, abych ukázal, že i u nás lze najít vítěze, kteří měli na to, dostat se letos do finále.
Rozhodování nebylo jednoduché, ale cenu udělit lze. Vznikla i fotografie, takže se budete moct podívat, který z nominovaných to vlastně je. Rád bych se s ním ještě znovu setkal osobně, nevím však, kam jít té chvíli naproti. Bude to ve Slavičím háji, kde letos se v hnízdě narodil, nebo na pláni kousek od Humprechtu, kde se jej podařilo zastihnout při cestě z domova?
Tento mladičký reprezentant našeho ptačího parku si ocenění zaslouží. Nechal mne v soukromé ostudě, abych napříště neurčoval, co mají slavíci dělat. Ano, neměl bych mluvit dřív, než věci si ověřím, než přijdu na to, jak které jsou. Zpychl jsem roky scházení se i pocitem, že už vím dost. Není to tak a zprvu jasná představa o průtahu cizích naší krajinou se stala děrovatou.
Ukázalo se, že ti, co nás pověřují chytat a kroužkovat si nijak nevymýšlí, když radí věnovat se více mláďatům. Že o takových ví se vždy víc! Měl jsem dostat tu facku a držím ji rád. A otisk na tváři nepřepudrovávám, jen ať tam křičí co nejdéle. Ať o tom vím.
Bylo to neskutečné v létě na planinách. Blíž horám jizerským, dokonce nadohled! V místech, kde logicky vyhlížet jen ptáky průtažné.
Přichází ráno a kolem je slyším, slavíci přibrzdili! A už se i chytají, nahrávka jim lže a oni uvěřují. Naletěli!
U tyče houpe se v kapsičce slavík tmavý. Jaká to radost z hosta severu! A vedle rezavější, v kabátě barev bukových listů, když podzim se v pažích jim přihlásí. Slavíci obecní – megarhynchové!
A je jich tu pěkně! Odhlížím na zadní tyč jak aktér trestňáku ve fotbale a síť se opravdu zavlnila. Hotovo, jdu ještě pro jednoho! Ten pták má ale kroužek, a když s přibývajícím světlem projíždím očima rýhu v hliníku cestou po číslicích, měl bych ho znát!
Tak, a tady můžu líčení utnout, vše je vám jasné…
Byl to náš slavík z háje!
Co vše z toho vykouzlit za dedukce, uslyší lidé v Kostelci na setkání.
Pro vás už spíše, že Českým slavíkem roku se stává: N681877!
Gratulace tedy pro město na Klenici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php