Událost v kroužkování

Žádné komentáře u textu s názvem Událost v kroužkování
Dobré časné ráno, vážení.
Se zpožděním, ale v limitu nabízím ohromnou událost v kroužkování slavíků a Standovi současně posílám gratulaci.
Sociální síť Facebook přinesla informaci.
Kroužkovaný slavík obecný nalezen v Maroku!
Včera při filmování na ostrůvku Mogador u západního pobřeží Maroka nalezl britský kameraman John Aitchison (mj. držitel ceny BAFTA za dokument Planet Earth II – Cities) v hnízdě ostříže jižního (Falco eleonorae) čerstvé zbytky drobného pěvce s kroužkem Národního muzea N789735. Jednalo se o slavíka obecného označeného 28. srpna loňského roku na Kladensku naším spolupracovníkem Stanislavem Lepičem. Nález je 4. zástihem našeho slavíka v Maroku a vůbec nejvzdálenějším naším hlášením tohoto druhu.
Ostříži jižní, kteří jsou v oblasti početní, směřují svá hnízdění právě do času migrace ptáků z Evropy. Slavíci prý patří v potravě mezi nejčastěji zastoupené podle sdělení nálezce.
U slavíků je pozoruhodné, že vůbec nejde o první případ „cestování po ostrovech“. Z hlášení, která máme v Kroužkovací stanici lze to zjistit. Ve Středozemním moři podobně.
Zda by se tento kladenský slavík před pouští zdržel v tradiční zastávce v pohoří Atlas se už nedovíme, jako by Mogador pro mnohé Atlas zastupoval!
Ostříži loví ve dne, slavíci hlavní tah směřují do noci, je to zajímavé. Jakoby opravdu v místech pobývali v potřebě doplnit energii. Máme tím tedy rozšířenu představu o jedné z prvních zastávek na cestovních mapách Luscinia megarhynchos?
Ptáci pak musí (za pouští?) prudce uhnout, aby se dostali nad Guineiský záliv, kde zimoviště našich předpokládám. Cesta je dlouhá a na jaře během „zkracování“ (jako v Postřižinách) k moři nejspíš vůbec nelétají a Saharu překonávají napříč kdekoli.
A co se týče pocitů? Nové hlášení vnáší docela nové světlo do tahu obecných slavíků. A pro mne sděluje – oč víc bych a hlasitěji měl ještě gratulovat těm, kteří domů prostě před májem doletí. Třeba do svého Slavičího háje.
Nevíme, jen tušíme (naštěstí čím dál barvitěji), jak obtížným úkolem pro drobné pěvce migrace do zimoviště a cesta nazpět jsou.
U diskutovaného výsledku je rovněž pozoruhodné datum zástihu.
Starý pták tak daleko těsně po prázdninách?! Jak jsem k tomu trochu ošklivě poznamenal v komentáři na FB síti – my adulty nachytat nedovedeme, ostříži ano..
Ale ještě k datu – ukazuje se, že dospělí zkušení slavíci dokáží opravdu „letět“. Narozdíl od mladých, kde jednoho ještě pražský kolega Martin S. stále vídá (s kroužkem) v bezinkách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.