VPZ 2018

Žádné komentáře u textu s názvem VPZ 2018
Vítání ptačího zpěvu – dopolední vycházka pro veřejnost (jediná akce, kterou v roce pořádáme) má termín 28.4. od 6:30 hodin v Dolním Bousově u Továrních nádrží (v místě lze zaparkovat).
Zůstáváme ještě letos v městě na Klenici, jenom měníme místo.
Vydáme se od úvodní tabule II. naučné stezky po její trase a do místa startu se před polednem vrátíme. Naučná a zážitková stezka má jméno Krajinou Červenského rybníka, tím je vše vysloveno.
Cesta je dlouhá něco přes tři kilometry, kdo by chtěl krátit, může se ve dvou místech odpojit a nechat odvézt (nezajišťujeme). Zhruba v půli se trasy v oblasti oseckých luk dotýká hranice krajů, která je současně i turistickou cestou do Plakánku a cyklostezkou.
I tam lze z akce odejít směrem k osadě Šlejferna.
Budeme chytat a kroužkovat, poslouchat zpěv, dívat se na hladinu (vezměte si dalekohledy), povídat o ptactvu i o stezce, o přírodě kolem.
Na jarních hladinách, kdy rybníky nejsou ještě vyžrané rybí osádkou a potravní nabídku drží, uvidíme i vodní ptáky.
Rybník je významnou křižovatkou migrujícícho ptactva a konec dubna příležitost uvidět je. V tom čase již v pobřeží budou mnozí slavíci, i za nimi se podíváme.
Smíšený les východní terasy umožní zažít i ptactvo odlišné. Rozhodně bychom měli slyšet drozdy brávníky, kteří se v tom čase již kvapně vrací do nedalekých lesů Českého ráje a zde v poslední zastávce někteří chviličku přibrzdí. Zpívající.
Starý vyschlý mlýnský náhon v tu dobu ukáže kvetoucí vrboví, v místě bahnité kosy je šance na bahňáky, zejména čejky a kulíky. A zpěv rákosníků.
Staré doupné stromy ještě i dnes hostí řadu šplhavců tedy i vzácnějšího strakapouda malého, domovem jsou i brhlíkům či šoupálkům.
V tu dobu se kolem hladiny zdržují nedaleko hnízdící orli mořští, zastavují se čápi.
Na hladině řada druhů severských kachen, které zde mají rovněž evropské mezipřistání. V rozsáhlých rákosinách se občas vyskytne sýkořice vousatá, bukač velký či malý bukáček. Rovněž moudivláčci.
Cestou projdeme starou olšinou, v tom čase ještě hostící k severu vracející se čížky lesní. Je impozantní vidět je sletovat k vodě, koupat se a pít. Hejna těchto ptáků jsou však již velmi neklidná, plna zpěvu a dlouho se nezdrží.
Na zemi pod stromy uvidíme a budeme respektovat specifickou jarní květenu a první motýly včetně žluťásků řešetlákových či bělásků řeřichových.
Roky se v místě kroužkovalo, povím tedy o unikátních výsledcích toho výzkumu.
Pročíst si budete moci též naučné tabule, děti využít nabídky k soutěžení. Na vše bude čas.
Dolní Bousov stále ještě má co nabídnout. Je krajinou mého dětství, velmi dobře ji znám.
Přijďte se pozdravit.
Poznámka
Teď si uvědomuji, že o kus dál jsme již VPZ podnikli kdysi.
Pravidelným účastníkům, kteří se možná nad tímto dodatkem usmívají slibuji, že zažijí nové, nepoznané!
Rovněž na druhé straně od Červenské kosy, u splavu, již setkání bylo. V roce sedm Noc slavíků. To ale myslím pozvánce neubírá, bude to sváteční, nebojte se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *