Koupeme udice v moři

Žádné komentáře u textu s názvem Koupeme udice v moři
Sedl jsem k blogu a napsal tento název. Pro jeho trefnost. Než by mne za chvilku opustil a už bych si nevzpomněl.
Přišel mi mailem seznam ze Zlínska, letošní slavíci, pochytaní na tamním tradičním odchytovém místě. Jura se snaží, je nejvýkonnějším kroužkovatelem ve vztahu k místu, tahovému kalendáři, denním dobám. Obrovské množství času a práce věnuje tomu průzkumu, ale díky němu si můžeme alespoň částečně představit, jak to v čase ptačí migrace vůbec funguje. Sedlo Jeseníků je trochu jiná pozice, srovnání není možné.
Odchyty na Zlínsku se spíše podobají nížinným, kdy ptáci již postupují k cílům v široké frontě a nemusí čekat „na počasí“.
Z jeho seznamu (posuzováno jen k dvěma hnědým slavíkům) vycházejí úžasné informace. A taky to, o čem mluví nadpis. I když posilujeme účinnost zachycování ptáků produkcí umělého zpěvu, přilákat můžeme jen titěrnou výseč dění z pod republikové oblohy. A přesto je výstup názorný a srozumitelný.
V souvislosti s tím už mohu zúžit úchvatný výsledek z „pionýrského“ odchytu na Žehuni, kdy se chytlo jedenáct slavíků najednou během patnácti minut. Nešlo zřejmě ani tak o jedinečnost místa (i když ta je po roky bádání kroužkovatelů doložena), ale o tahové datum, dokonale natrefené!
Jednalo se v prvním zátahu (následující noci proběhl opakovaný pokus) o slavíky obecné a k radosti Ne-místní ptáky. Avšak třeba vidět, že ve směru příletu k punktům již takových mnoho nehnízdí. U slavíka tmavého je situace jiná, lepší. Ti ovšem mají vrchol tahu časově trochu jinak.
Objevy poslední sezóny jsou chytačsky překotné a tušeně ještě před vrcholem. Co z toho vzejde pro rok 17, si už ale dovedu představit. A zájem o tato moderní chytání je povzbudivý. Každému je přáno a budou-li pro centrálu k dispozici z každého toho seriózní košaté výstupy – jsme o pořádný kus skokově dál!
Nyní nejprve setkání kroužkovatelů pod šíleným socialistickým názvem „Aktiv“ v Kostelci nad Černými lesy a tam, jak tuším, bude téma zvonit. Pak poodesílat seznamy k převedení kroužkovanců do databáze a poté pomalu začít nabíjet zdroje pro letní odlety. Nejdříve samozřejmě tah jarní, ale tam se obávám (vyzkoušeno), že k úspěchu je ještě daleko.
Na každý pád – nejen slavíci, ale ti (pro mne) hlavně, se stávají rozdílově dosažitelnější a k přečtení snadnější. A pak všechny ty křepelky, lelkové, rákosníci a cvrčilky, skřivani a lindušky, rehkové, bělořiti a bramborníčci, sýcové a kulíšci, drozdi jiní a bahňáci, chřástalové – a už bych musel listovat knížkou. Třeba i kukačky a lidé „postahovaní“ z okolí (vlastní zkušenost z „háje“). A možná že volavky, bukáčci, dravci, policajti? Kdo si dnes dovolí říct, že možné to není!
Jdu do práce..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php