Pelichání začalo

Žádné komentáře u textu s názvem Pelichání začalo
Dlouho jsem nikde nebyl, ale tušil jsem, že až vyrazím kroužkovat, nejčasnější ze slavíků budou pelichat.
Protože mám práci v Březně, stavil jsem se při zpáteční cestě na lokalitě „Skládka“. Naposledy jsem tam byl na jaře a nic tam nebylo. Teď jsem ani nemusel „hrát“ a hned jsem věděl, že jsou. Začali na mě upozorňovat, už když jsem šel po cestě a koukal schválně na druhou stranu. Z toho jsem poznal, že se známe. A že to nebude snadné. Nakonec jsem úspěšný byl a chytil vše, co pochytat šlo. Nejprve kompletní pár. On s kroužkem, ona bez něj (dvouletá) a pak na té minilokalitě ještě mírně stranou toporně zpíval jiný. Musel jsem za ním se sítí a s tichou přehrávkou zajít, ale povedlo se.
Na každém chyceném slavíkovi je něco zajímavé. Užívám si to, do dvoutisícovky jich moc okroužkovat nechybí, pořád mne ale zajímají.
První chycený má kroužek z roku 14, zjara a ještě ten rok jsem ho chytil v místě pelichat. Loni jsem ho chytil taky pelichajícího, i letos to mohlo vyjít. Jindy v tomhle čase už peří měnil. Letos se opozdil, i načasování výměny peří je tomu podřízeno a u samičky hned řeknu, proč se zdrželi.
Její určovací znaky byly vybledlé, musel jsem koukat po dodatkových. Zlámané letky vypověděly, že ji něco přepadlo. Asi na hnízdě. Nebyla by zdaleka první, kterou jsem zažil. Takže asi hnízdí oba náhradně a teď teprve krmí mladé v hnízdě.
No a ten třetí? Kroužek z roku 14, z léta, kdy pelichal, ale od té doby o něm nevím, až teď chycen v místě kroužkování. Tehdy jako dvouletý pelichal velmi brzy, nejspíš nehnízdil. No a nehnízdil ani letos, protože ještě zpíval, byl tučný a pelichal.
Je na té lokalitě mnoho predátorů, sám jsem pozoroval před lety hranostaje. Skočil na plech ze sudu, až se mu to smeklo a málem mě porazil. Co kraválu při tom nadělal!
Je osmadvacátého června a pelichání začalo. Poslední fáze slavičího pobytu doma. Teď už na ně doufám budu mít čas a rychle hnízdiště objedu, než poodlétají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.