Očekávaná přilétání

Žádné komentáře u textu s názvem Očekávaná přilétání
Tak už to začalo.
Zatímco první slavík z Horního Bousova (14.4.) byl průtažný, dnes je šestnáctého a v Mnichově Hradišti už jsou na hnízdištích. Místa jsem navštívil dvě, slavíci jsou hned tři!
V Dolcích je zatím sám. Sice jsem ho rozezpíval a začal opravdu krásně na to, že tam ještě včera nebyl, ale jak mě uviděl, už pak jen hvízdal a vrčel. I letos tam jsou lišky, musí dát pozor.
Jinak tomu bylo za kamenným mostem, za řekou. Jsou tam hned dva. Podle Jizery postupují v osídlování oblasti, to je známé. Nemusí všichni, ale u dvouletých to je výzkumem ověřeno.
Oba šli chytit, kroužky neměli.
Dám fotku netradiční po hřbetě, aby kroužkovatelé viděli lemy na krycích letkách. Pozor, bývají i u staršího peří! A aby si všimli elegantních bílých okrajů zbylých letek a velmi zachovalého peří právě starých ptáků. Pěkně jsou vidět i ocasní pera. Široká, plných praporů. (Ten druhý slavík vypadal v peří podobně).
Dále si prosím všiměte v límečku „námrazového efektu“. Někteří kolegové v zahraničí na tom budují teorii o rozpoznávání samců, znak je ovšem velmi proměnlivý, věnuji se mu podle toho tipu už několik let.
Také si všiměte očního kroužku. Tady je výrazně světlý, ovšem ani tento úkaz nemá spolehlivou váhu (pro staré ptáky). Je proměnlivý.
Jsou ti první víceletí úhlední zvláště pak, posvítí-li jim do peří sluníčko. Vidíte, že i nadoční proužek je tady výrazný.
A styl odchytu, který upřednostňuji, zachovává peří pospolité, dobře identifikovatelné.
I tito slavíci od Jizery si musí dávat pozor. Lišky tady sice nejsou, ovšem do sítě mi vletěl tenhle predátor. Je pravda, že ho ptáci hlásili už pár vteřin předem, věděli o něm a „posílali si ho“ prostředím, ale tihle drobní samečkové jsou dokonalými mistry v lovu (právě) drobných ptáků.
Když vletěl do proluky, netušil vůbec, že tam přibyla síť. Při tomhle jejich kopírování terénu a překvapování kořisti rozdílem vzájemných rychlostí bohužel často hynou pod skleněnými překážkami. Nemají šanci je vyhodnotit. K smůle.
Drápy měl rudé od krve, jistě ptačí. Dal jsem mu krahujčí kroužek, a jak stoupal nad řeku, vrhly se na něj migrující vlaštovky, co se občerstvovaly nad vlnami. Byl docela rád, že zmizel.
Zjištění slavíci jsou všichni starší, loňská mláďata přilétají později, tohle jsou jejich rodičové.
Musela proběhnout v noci první tahová vlna. Ptáci včera nebyli. Dnes se obloha zatahuje, přiletí další.
Každý z těch dvou samců byl jinak tučný, jeden středně, druhý málo – spíš zbytkově. Jednou na to téma napíšu práci. Jarní tukové skóre neplatí podle používaných tabulek. U slavíků.
Dnes večer už budou všichni tři zpívat. A stejně i mnohde po oblasti.
Kolosální návrat slavíků je tedy skutečností!
O křídlech „kulatých“ i „ostrých“
Výhledově se zaměříme také na tvar křídla SO. Jak léta hledám v peří, i tady jsou velké zajímavosti. Když se to pak dá do řady k porovnání, nechce se ani věřit, že toto téma zatím specialisté neřeší.
Nabízím „čerstvý“ obrázek prvního z chycených slavíků, kde 2.RL je natolik redukovaná, že se jí vyrovná málem 6.RL.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php