Popletený scénář

Žádné komentáře u textu s názvem Popletený scénář
Tři dny zbývají do konce června, mnozí slavíci už pelichají.
Důkaz, že není vše vypočitatelné a nastudované scénáře vždy neplatí, přišel dnes. Chytil se slavík popleteně pelichající.
Mám podobné případy dva, ale z dvou stovek dokumentovaných je tento další znovu jen výjimkou, potvrzující pravidlo.
Začal ztrácet letky divně. Vypadla v křídlech nejprve devátá, o den později desátá, po dalších třech dnech sedmá a o dva dny později osmá. Křídla se v procesu ale už „uklidnila“ a krovky jsou měněny tradičně. Stejně i načasování terciálních letek je v pořádku.
Zachycen je stav, kdy se začnou měnit od vnitřku křídla už loketní letky.
Končí v tuto chvíli možnost odlišení samice podle hnízdní nažiny. Obrysové (drobné) peří je totiž na těle z půlky pryč a „nažiny jsou téměř všude“. Přesto naměřené hodnoty křídla i zbylého rýdováku a taky malá hmotnost, mluví pro samici. Tvar peří a kvalita praporů pak vypovídá o starším slavíkovi, přestože klíčové krovky už chybí.
Pták začal pelichat nejméně před týdnem, patří k časným z hnízdících. Před nimi začali výrazně dřív ti, kteří v pokusu neuspěli.
Kompletní výměna šatu trvá málo přes čtyřicet dnů. Pro tyto výpočty mi chybí materiál. Několik skromných výsledků je pouze „prvními vlaštovkami“.
Na utichajících hnízdištích mnoho života není, kdo by tam z ornitologů co pohledával! Za odpoledne se v izolovaném polním lesíčku chytla pouze mladá pěnice černohlavá a dospělý budníček menší. A do sklopek dvě mladé koňadry. Slyšet bylo věrného šoupálka, v korunách cvičily křídla káně, hnízdili hřivnáči, pokřikoval drozd a kosové. Toť vše. Rybíz ale, který tam na keříku tajně plodí, je ozobán téměř. Laguny, jindy neprostupné, letos vyschly.
Bývávalo tady slavíků mnohem víc, prostředí stárne a řídne, laguny zmenšují prostor. A lišky ptačí populaci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php