Referát

Žádné komentáře u textu s názvem Referát
V sobotu budu posledním přednášejícím. Alespoň mám šanci, že téma přejde pružně do času posezení ve vybraném restauračním zařízení města Kostelce. Mnohokrát jsme právě v Polabí zakončovali kroužkovací sezónu.
Letošní téma jsem volil náročné. Seznámit jsem se musel dopodrobna s výsledky kroužkování slavíka obecného z časů trvání kroužkovací činnosti v republice.
Pátrání přecházelo do pozdních nocí, ale učinil jsem při tom několik pěkných objevů. Myslím si, že takhle výsledky tuzemského kroužkování slavíků ještě nikdo nenahlížel. Už pro nejasnosti, které v publikacích jsou a přežívají. Zmíním se i o nich, uvedu na pravou míru a vše ukončím dobrou zprávou. Ovšem tady to zmíním až po víkendové konferenci.
Zajímavým zjištěním je, že po vyřazení jediného rozporuplného hlášení zůstává pěkných 7 jarních případů a zejména ty poslední, kdy již kroužkovatelé „více slavíky prohlížejí“, jsou skvělé. Zanesením do mapy Evropy vznikl pozoruhodný obraz.
K zmíněným sedmi přidám ještě dva „tajemné“, které zatím nemají u nás řešení. Kdo z Vás má doma „Atlas migrace“, už možná tuší, o které jde. I na ty v sobotu dojde, i je posléze zmíním na blogu.
Takže devět případů, devět slavičích cest ze zimovišť do středu starého kontinentu. Pět jich je s kódem N.MUSEUM PRAHA, po jednom SEMPACH, VALETTA, MADRID a OZZANO.
Úvaha o jarní migrační strategii obecných slavíků bude posílena i nedávnými výsledky z sledování vytipovaných evropských populací geolokátory.
Patnáct minut pro příspěvek není mnoho, mám to vyzkoušeno, přesto se budu snažit tentokrát spíše užší téma obohatit zajímavými momenty.
Jeden nabídnu teď tady.
Abych doložil, že mladí to nemají na první cestě vůbec snadné, vzpomenu překvapivého odchytu do vrše v pozdním podzimu na Skandinávském poloostrově. Pro toho, kdo se až tak ornitologii nevěnuje upřesním, že druh se v místech evropského severu nevyskytuje. A případ zbloudění mladého slavíka to nebyl jediný. Přidám další a dokonce pozornost odvedu k podobně podivuhodným zástihům stejně „starých“ slavíků tmavých, k údivu kroužkovatelů zjištěných v místech, jim jinak dobře známých. V Kostelci nad Černými lesy 16.-17.listopadu 2013.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php