Téma do diskuse

Žádné komentáře u textu s názvem Téma do diskuse
Na setkání kroužkovatelů v Kostelci nad Černými lesy jsem tentokrát přihlásil referát Jarní tah slavíka obecného do České republiky podle výsledků kroužkování.
Téma se narodilo tak nějak samo, zástihem slavíka s cizím kroužkem. A jak jsem prostudoval výsledky jarního tahu, našel jsem řadu zajímavých souvislostí. O těch to bude.
Lepšímu rozhledu v problematice jarní migrace pomohly i geolokátory a přestože nebyla dosud podchycena středoevropská populace slavíků, určitý obraz lze začít skládat i u nás.
Potvrzuje se tak tušené, že svižnější jarní tah vede ptáky přes moře v jakékoliv jeho šířce. Ostrovy a poloostrovy zcela jistě dokáží zejména za nočního tahu ptáky nalákat světelným efektem či hlukem vody při pobřeží, ale relativně klidné Středozemní moře není pro dobře nachystané pěvce výraznou překážkou. Problémem je mnohde rozšířené zabíjení táhnoucích ptáků střílením z rozmaru a chytáním ke kulinářským účelům. Jenom z těchto dvou důvodů nedoletí na svá hnízdiště miliony opeřenců. A přestože se ukázalo, že v konzervách drobné ptačí jazýčky vydávané za slavičí, jsou zhusta nahrazovány jinými, o úděsném masakru ptactva, zjištění vypovídá neméně. Přijde smutnou, všechna ta snaha v civilizovanějších společnostech vycházet slavíkům vstříc a chránit je i s prostředím, když cesta domů je tak trnitá.
A v tuto chvíli milí návštěvníci slavičího blogu snad nejlépe pochopíte, jak je člověku v čase, setká-li se přeci jen s mistrem znovu v místě společném. Na uhájeném hnízdišti sólisty, kterému táhne na desítku! Jen škoda, že ani při rozkošatěné fantazii nedosáhnu během párminutového setkání vyčíst z jeho kroužku, v něj vepsané příběhy. Známý je tedy ten z času kroužkování, z kontrolních odchytů a ten ze zimních obav o ptačí návrat.
A jak jsem napsal do zpravodaje města na Jizeře. Kolik slavíků naše krajina stále drží. A každý jeden ten – s příběhem podobným!
Dlouhou cestou jsem putoval k tomuto náhledu. Jiné pro slavíky opustil, abych získal čas. Dobré rozhodnutí! A ikdyž mne ledacos trápí, toť lístek za prožité.
Pestrý listopad a co nejméně starostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php