K zástihu u Karviné

Žádné komentáře u textu s názvem K zástihu u Karviné
(Zajímavost z ornitlogických aktualit na webu ČSO)
Posledního srpna ráno byl chycen a okroužkován ve Slezsku slavík tmavý. Nejsou k dispozici jiné fotografie, z toho co máme, vychází ovšem veliká zajímavost.
Proto jsem se rozhodl vzít téma na slavičí blog.
Ze tří fotek ani jedna nenabízí pohled na křídlo tak, aby šlo dostatečně přečíst. Co provést lze – rozhodnout, že pták je starší jednoho roku (ne letošní). Pro věkové zařazení se podařilo znaky najít dostatečně, co se ovšem jeví na fotografii této, je zarážející.
foto:J.Chwistek; K.Rusek
Ikdyž o snímcích volených „z úhlu“ či peří všelijak pomačkaného, nelze přesvědčivě rozhodovat, na této momentce zaráží stav (vnitřních) loketních letek. Zejména 5.LL, o které vím, že též u slavíka tmavého proces pohnízdního pelichání většinou dokonce uzavírá!
Prostudoval jsem obratem svůj archív abych zjistil, jak se mohou tyto při focení jevit. Zřejmě vlivem vychýlení držením v ruce se někdy stává, že 1. či 2.LL trochu „zaplave“ a uhne z řady. Tím se projekce naruší. Zde však o nic takového nejde a je tedy jisté, že přinejmenším u levého křídla 5.LL (ještě?) nedorostla řady. Slavíka jsem zblízka neviděl, nemohu soudit po jistotě. Myslím si ovšem, že úkaz bude oboustranný a letka v toulci. A snad i ona poslední šestá. Pak se nám nabízí tři možnosti – a jedna zajímavější druhé!
+. Slavík mohl v místě strávit hnízdní období a následně pelichat
+. Slavík mohl místo zvolit pro proces pelichání (podobné důkazy mám)
+. Slavík mohl nastoupit tah/odlet s uvedenou nesrovnalostí v křídle (křídlech?) – zkoumáno
Mohli bychom u slavíka od Karviné v tomto čase ještě očekávat končící pelichání?
Mohli. Adultní ptáci z hnízdišť severozápadně či severně naší republiky mohou pelichat ještě i začátkem září. V jisté zahraniční studii je dokonce uvažováno, že adulti poté týden či víc mohou pobýt ještě doma. Takové výsledky u našeho slavíka obecného nemám a v pobyt po přepelichání v místě nevěřím.
Dále by takto mohl dopelichávat jistě i pták místní, nebo pro ten účel přemístěný.
Počkáme, neobjeví-li se doplňkové informace, protože autory bylo v dodatku jakési pelichání zmíněno.
Někdy je nad fotkami, zaslanými k posouzení, práce téměř detektivní. Pochvalme dobu, kdy pořídit operativně snímek, není nijak složité. Toť „revoluce“ málem taková, jako zjišťování s hlasovými provokacemi. Žasli by věru staří chytači od sklapovacích sítěk z drátů na kolo a pletených sítěk! Též ale mnozí „uměli“ a nad uměním svým byli šťastni. A prospívali. Samozřejmě, že mladičké ornitologii tím i prospívali!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php