Zlé ptačí jaro

2 komentáře u textu s názvem Zlé ptačí jaro
Ano, ptáci nemohou dál a my máme jedinečnou studijní příležitost. Takto dopadají v podzimu občas vlaštovky, kdy pod velehorami jihu nemohou dál. Mají to ještě horší „, jedou jen na hmyzu“. Ale oni i ti drozdi dnes hynou mnohde po republice a ti nejsou takto vymezeni. Váží-li zmáchaná mrtvolka drozda zpěvného málo přes 30 gramů, konec musel přijít. Kde se ptáci takto vyčerpali? Co je to za populace? Táhnou dál či dotáhli a zásoby měli jen k okamžitému doplnění u nás?
Přes blog přicházejí zprávy od vás, jsou různé. Děkuji za ně a dvě posílám dál. V Maďarsku prý už registrují slavíka obecného; na severu Čech se nedočkali modráčků.
U nás se krajem toulají v tahu zabrzdění špačci a lidé kolem Kněžmostu náležitě žasnou. To je myslím dobré, ptáci letos zaujmou mnoho lidí. Jen bych přál poutníkům lepšího zdraví.
Kněžmostsko je ale nevypeklo. Rybníky jsou volné, některé dokonce tradičně nabídly bahna, sníh se daří této statečné krajině s nevelkou nadmořskou výškou z povrchu včas vždy vypráskat. A ptáci to z pod oblohy cítí. Je jich však moc a krajina pro ně tolik talířů nemá! Ale nehynou hromadně nikde, lidé by řekli.
V lukách u Koprníku už je čáp. Jaro přinese, teď už jistě!
Takhle to z okna vyfotila moje rodina.
Malá výseč, v krajině ubytovaných špačků. Šumné divadlo.
A ještě přidám postřeh z rána: I naše zahrada je tak trochu ptačí. Známe odtud ledňáčka, slavíka obecného, sýkořici vousatou, králíčka ohnivého a dnes se na cestě k SV zastavili na chvilku v jehličí velmi milí hosté. Pár hýlů obecných severských. Znám je z odchytů z 80.let, kdy jeden přišel hlášený z května dalšího roku z Estonska. Jací hýli jsou ale manželé! To je radost. Jak sameček vracejícího se páru kamsi daleko domů byl k té své pozorným! Skvostný čas a cesta k severu se snad už tím otevírá. I Kněžmostsko je z toho venku. Pozorovali jsme z kovárny naše špačky, co vpich do trávy – to úspěch. Samička se živila, sameček se vykoupal v rybníčku a pak na vistárii hlídal a sušil se. Peří – takovou barvu na oceli v dílně prostě nedáme, kdybysme se ukalili!
Polabí je připraveno a považte – za 6 dnů si připomeneme platný příletový rekord slavíků mladoboleslavského Pojizeří! Pauza utekla – nedlouhý slavičí rok Mladoboleslavska začíná tou nejkolosálnější částí – návraty domů! Navigace budou na 4 měsíce povypínány, třeba se rozmnožit.

2 odpovědi na “Zlé ptačí jaro”

  1. U sebe na zahradě také pozoruji větší nápor ptáků, kromě pěnkav jikavců se mi tu ukázal i jeden špaček (nikdy předtím zde nebyli).

  2. Jasně, po republice lidé vidí v tuto dobu druhy vskutku nevídané a ptačí zahrady – ty budou velikým hitem. Více čtetě na webu ČSO. Zdravím a děkuji za postřeh. PK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php