Dvouletý modráček

3 komentáře u textu s názvem Dvouletý modráček
30. březen
Chycen pro kroužkování M, 2K. (Po vyfocení puštěn).
Zajímavý je i tím, že nad hvězdou bude mít zřejmě později ještě bílé pírko.
Modráček je v dobré kondici, zdá se, že po republice „místně“ hladoví pouze drozdi zpěvní. Hlášení jejich úhynů je časté. Jak by se dnes řeklo k jejich problému, myslím: „Je to o sněhu“.
Určení podle křídla:
Rozhraní pelichání mezi 7.-8. LK. RK úzké, ty vnitřní mají lemy a dokonce i skvrnku, ale pozor na to! U těchto krovek je prospěšné soudit spíše jejich tvar, než lemy a odstíny. Ikdyž u tohoto ukázkově vybarveného modráčka v pojuvenilním šatě i tato zjištění verdikt podporují.
Nápadné plošné obrusy RL u dvouletých jarních ptáků. Starší slavíci nosí letky kratší čas a na jaře nebývají v takto dezolátním stavu. Rozdíl se vystupňuje dále k létu a prvnímu kompletnímu pelichání „dvouletých“. Zas nám tam ale zmizí lemy/skvrnky – znaky rozhraní (odřou se), takže rozdíl v opotřebení nekrytých vrcholů per (některých) ručních letek je nám spolehlivě ku pomoci.
Jde o slavíky, pozor na schéma pelichání u jiných druhů a zařazení do příslušné skupiny!
Tento jedinec je tedy poměrně snadno určitelný, někteří 2K bývají těžší. Na loňské mládě má již pěkně zbarvenou náprsenku – zdá se, že roli může hrát i období narození (ve smyslu uvažovaného opakování hnízdění), anebo je to třeba o dědičných znacích. Anebo úplně jinak…
Modráčci jsou, narozdíl od červenky v stejném prostředí, odlišní břidlicově šedým hřbetem. Hřbet odlétající červenky je výrazně olivový.

3 odpovědi na “Dvouletý modráček”

  1. Dík, Martino. Ještě jsem text rozšířil, tak jej proběhni. Původně byl příspěvek napsán jinak, ale smazal jsem jej. Budu se dál držet spíše faktů a sloužit vědě.

  2. Pavle, vloni jsme výsypku prochytávali dost důkladně, ale toho německého modráčka už nechytili. Myslím si, že tu nezůstal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php