Ústup z kondice

4 komentáře u textu s názvem Ústup z kondice
To jsme tu dlouho neměli. Pro ty, kdož se ornitologii nevěnují, vysvětlím, že drobní pěvci se ve volné přírodě (dle mého) spíše nedožijí hranice pěti let. Průměrný věk by byl jistě nižší, dolů by jej táhla mortalita mladých jedinců. Ta je úděsná. Těch, kteří se přes pět let dostanou, je málo a platí to i v mém výzkumu slavíků.
U pěvců, stejně jako u lidí platí, že vyšší věk sice nese zkušenosti, krade však kondici.
Co je pro ptáky důležitější? Asi kondice. Už jsem tu představoval věrného slavíka „od splavu“. Minule jsem ho už nepotvrdil, ale nějaký slavičí chytrák tam byl. Uvidíme letos.
Pojďme si představit výrazně drobnějšího budníčka, ve věku pěti let. Přišlo zpětné hlášení, které věk stanoví k dopočítání poměrně přesně (pokud kolegové na jihu neprohádali, jinak by byl ještě starší).
Před rokem jsem jej zkontroloval v Česku odchytem na jedné známé slavičí lokalitě. Bojoval tam o partnerku s jiným, mladším. Do sítě vlétli společně. Zda byl v klání vítězem, nevím. Spíš ne.
Co je na něm nápadné? Nabízím detail běháků. Prsty jsou již svrasklé a rohovina pevná.
Když se na budníčka menšího (tak se jmenuje) podíváte, opeření hlavy je prořídlé zejména v partiích kolem zobáku. Pěvec působí unaveně až ztrhaně. Peří je místy cupované. Stejně tak zobák je „starý“, koutky bledé a tuhé.
A ještě analýza výsledku
Datum kroužkování poblíž Vatikánu je bohužel už „tahové“ takže nevíme, zda pod Apeninskými hřbety zimoval či tam z afrického pobřeží k okroužkování přiletěl. V čase kontroly na Kněžmostku mu bylo opravdu pět let. Ostatní údaje můžete vyčíst z karty.
Přestože druh je u nás běžným, dálkových výsledků kroužkování je „jen“ kolem osmdesáti. Tento čerstvý zapadá do představ o migraci druhu.
Už v tuto dobu můžete v naší krajině potkat i slyšet první otužilce, krom toho, že v několika vzácných případech byl již zjištěn dokonce jako přezimující.
Kdybyste na kartě něčemu nerozuměli, vzneste dotaz. Proto tu blog je.

4 odpovědi na “Ústup z kondice”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php