Dodatek k předchozímu

Žádné komentáře u textu s názvem Dodatek k předchozímu
Velmi mne ještě zajímá, jak rychle se slavíci obecní na jaře vrací. Němečtí autoři kdysi psali o tom, jak velký je rozdíl v příletu na jih země a proti tomu na sever. Pravda, Německo je rozlehlé, přesto jsem si myslel, že návrat může být opravdu rychlý. Co je to tedy „rychlý“?
Slavík z Karvinska byl na jihu Španělska označen 29. března (M,+2K). Jen pro úplnost uvedu vzdálenost – ta je 2212 kilometrů. Není podstatné, že kroužkování a kontrola neproběhla v tomtéž roce, stejně budeme uvažovat u starého jedince návrat do Slezska kolem 20. dubna.
Ze situace je jasné, že cestovní rychlost z tohoto výsledku nezjistíme. Přeci jen jej ale neodložíme. Rozdíl v datech nám vychází na cestu tři týdny, což tak nebude a máme co do činění s zastávkou. A ta nemusí být vůbec krátká!
S parazitologem jsme kdysi v článku o motolici u slavíka obecného diskutovali místa s endemickým výskytem parazita (na jihu jsou dvě, třetí stranou v Karpatech) a soudili, že ptáci, infikující se při sběru potravy, přichází k jarní nabídce zřejmě v podhůří. V místě zastávky. Ale zastávkou může být už samo jižní pobřeží Evropy, které v tu dobu již testuje jaro. Zastávky na cestě k nám tak mohou být ještě asi dvě, kde slavíci doplní ztráty afrického tuku. Ne tolik samci, kteří přeci jen pospíší domů a mé výsledky z prohlídek v čase návratu vykazují jen mírnou tučnost. To samice, přilétající o týden až deset dnů později, už tučné opravdu jsou! A taky hned hnízdí. Co se tedy děje během návratu u každé jedné skupiny? Kde dochází k časovému rozdílu mezi příletem samců a samic? Odlétají už jinak ze zimoviště či rozdílem je prodleva v poslední evropské zastávce k ztučnění? Tak to ještě nevím.
…a na to by mohl hned třeba navázat příspěvek o slavičím jaru. O nervozitě zpěváků – a hlavně o lásce. Moc lidí asi příležitost nemělo, stanout v pravou chvíli za správným roštím. Neviděl jsem docela všechno, kopřivy se i tentokrát postaraly o finální intimitu, viděl jsem ale docela dost. Tak třeba v zimě si povíme víc.

Možná si někdo řeknete – třicet let je slavíkům v patách a tyhle věci neví! Snad v prvních letech tehdy, to jsem měl času víc a na hnízdištích býval. Dnes čas nemám, musím hlavně provést kontrolu obsazenosti lokalit a pokud to jde, ptáky chytit, změřit a vyšetřit. Mám to ale v plánu na stáří (takže brzy).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php