Čas slavíků tmavých

Žádné komentáře u textu s názvem Čas slavíků tmavých

Jedná se o hrstku dnů, jak ukazuje výzkum v pohledu do zpětného zrcátka, nastaveného od roku šestnáct. Čas, kdy už opravdu i v Česku lze tohoto slavíka početněji vidět. Podle dnešní chytací noci muselo být ve vzduchu početně těchto ptáků, a to obou základních věkových kategorií.

K tomu zvolna doznívá migrace slavíků obecných, modráčci netáhnou nyní vůbec.

Odchyt ani nemusel být, protože předpověď pro oblast návštěvu nedoporučovala. Zejména, kdy už v převaze nápadné světlo si pohrává s tmou. Neuposlechl jsem v nutnosti večerního dochytu, který – ať už dopadne jakkoli – nezbytný do šňůry je. Byl dalším nulovým, což v řeči slavičího stěhování znamená mnohé.

V noci spát nešlo, ale byla by stejně škoda spát o tak poctivé tropické noci. Myslel jsem chvíli na pěnici vlašskou v bilancování. Jak se každý rok chytá v počtu k desítce a letos mám jedinou. Byla v kapse chvíli po rozednění!

Zajímavý je noční pohyb ťuhýků, čekal bych je za tmy víc nad horskými překážkami, ale v Slavičím háji se po půlnoci chytají pravidelně. Zejména staří ptáci.

Louky kolem na povel vyholily tvář. Bažantí matka je bez mládeže a bez nohy. Vzpomínám, jak je před pár dny u sítě chránila před mojí figurou zastrašováním, to ještě zvládla. Při současných výkonech žací techniky, při rychlosti samosběru, tady je jeden z klíčových důvodů vymetené polní krajiny. Nevěděl bych to, kdybych nejel letní šňůru v parku. Chápu, že se musí sklidit včas a nejefektivněji, to už by ale diskuse byla tak trochu jiná. Pozoruhodné bylo též vidět zvěř, nechápající proměnu míst. O to víc vyniká o této chvíli tříramenný půdorys parku, jenž bere zájemce všechny. S kufříky jsem jich pod ránem potkal několik. Dál hrdě tyčí se v obraze známém, s prostřeným stolem a ochranou bytí, a ze služby povinné neustoupí.

Leucismus u Sylvia borin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.