Když odpověď přeci jen přijde

Žádné komentáře u textu s názvem Když odpověď přeci jen přijde

6x jsem byl letos na hnízdišti za Žantovem, kde jsem loni hnízdní sezónu zakončoval, než jsem odešel „hrát do tmy“. Nevrátilo se tam nic. Pár tehdy sestával z dvouletých ptáků, a to je s návraty vždycky loterie. Mohou zahynout, ale též udělat něco úplně jiného. To, co ověřuji drobnými krůčky pěknou řádku let a posiluji důvody. Snazší je myslet, že sameček zahynul a mladá samička se přidá kamkoli, když v místě nikdo nečeká. Tak to ale nemělo být..

To je on z 12.7.2020, kdy už pelichal. Prvně v životě. A před tím prvně hnízdil.

Já jsem toho samečka našel, a to je to zmíněné posilování představ.

Nejspíš vrozená deformace levého běháku. Nakonec jsem jej tedy v krajině vypátral.

Před bouřkou jsem měl chvíli volna, a ta se hodila na odběhnutí ke mlýnu. Nějaký čas, ne dlouhý, tam zpívá slavík. Byl i loni. Co se v místě nachytá snadno – jsou klíšťata, těch je dost. Se slavíkem to tak jisté není. A nebylo ani teď. Natažená síť stejně jako loni byla velkou minelou. Pták prostě přes cestu za obří dub nešel. Tak jsem musel po hodině blíž zahradě, kde v střemše přebývá. Vítr zesílil, síť měla problém. Druhá hodina pryč, za chvíli je tu déšť. Stojím u zdi kdysi slavného místa, srna poodchází lehnout si jinam, a plánuji svižné zabalení marného pokusu. V noci zas bude do oken zpívat a já to nepřežiju. Odkudsi zpoza mých zad vyletěla přízemním letem samička, za celý čas jsem ji neviděl. Přes cestu, kde dřív jsem měl nataženo. Od vantroku jsem zalitoval. Pak si hned uvědomil, že tohle může být průlom. Slavíci velice dobře ví o partnerkách, kde sedí, a jak vyskočí proletět se, odhodí mistr zpěvník a kvapí doprovázet. Jsou za to body. Myšlenka blýskla nadějí, že mazaný pták zazmatkuje a poletí přes náhon v místě zrady, o které jinak dobře věděl. A protože zpěvník opravdu spadl do kopřiv, šel jsem kontrolovat. Kdoví pokolikáté. Představa byla správná a v síti nevisí jeden, ale dva slavíci! Samice to být nemůže, letěla jinam. Jeden má kroužek, druhý nemá nic. Beru je stranou, bouřka na mne – že mám tedy ještě pár minut k dobru, když tolik zářím. Jdu je vyřešit. Dvojitá procedura, na nic pak nečekat, zabalit věci a padat. Doma se nestačím divit, kroužkovaný slavík je tříletý a pochází z místa, v kterém jsem na něj vyčkával. Druhý je rovněž starší a bude dobrákem z loňska. Díky skvělé náhodě jsem pobral výsledek, který se moc hodí. Co všechno znamená, čtenář řešit nemusí, toť úkol pro mne. Cesta hledání možného po slavičích místech je křivolaká. Hromadu času člověk utratí v zatáčkách a slepých uličkách. Ale přičiní-li se přeci, náhoda ho v tom nenechá. U popsaného příběhu/pokusu je luxusní poznatek ten, že ptáci oba jednoznačně nadbíhali rezavé dámě. Takový důkaz jsem doposud neměl.

Pěkně lije, z okapu napouštím jezírko, a jsem zvědav v noci. Jak to bude se zpěvem. Pravidlo č. 1 se připomenulo: slavíků je v místě vždy víc, než si myslíš. Jeho naplnění je korunou všemu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php