Nenechme velké chvíle usínat!

Žádné komentáře u textu s názvem Nenechme velké chvíle usínat!

Blog se této události již dřív věnoval, ale mám vyzkoušeno, že předkládám-li starší věci před oči znovu v odstupu času, postřehy se formují nové. Pojďme k události, jež byla k sdílení na síti Kroužkovací stanice. Pojďme s úspěchem z Kladenska znovu zatřást, co sesbíráme nově. I kolegu jistě potěší oprášený zájem. 

Kroužkovací stanice Národního muzea 4. září 2018

Kroužkovaný slavík obecný nalezen v Maroku!

Včera při filmování na ostrůvku Mogador u západního pobřeží Maroka nalezl britský kameraman John Aitchison (mj. držitel ceny BAFTA za dokument Planet Earth II – Cities) v hnízdě ostříže jižního (Falco eleonorae) čerstvé zbytky drobného pěvce s kroužkem Národního muzea N789735. Jednalo se o slavíka obecného označeného 28. srpna loňského roku na Kladensku naším spolupracovníkem Stanislavem Lepičem. Nález je 4. zástihem našeho slavíka v Maroku a vůbec nejvzdálenějším naším hlášením tohoto druhu.

Zdroj: Mapy.cz

Nejprve pojďme na datum kroužkování: 28. srpen je časem končícího odletu od nás, i podle fotky se zdá, že půjde o slavíka mladého tohoročního. Pro čas výskytu už není možné přiřadit jedince s jistotou do místa původu, slavíci jsou v tom čase již v pohybu. Je to podobné, jako naše jediné hlášení z poslední tahové zastávky (Tsavo) u slavíka tmavého kdysi. Původ neznámý.

Dále doporučuji nastudovat na videích ostříže jižního (Falco eleonorae). Jeho se africký nález slavíka výrazně týká. Tito nevelcí dravci hnízdí kolem Středozemního moře v čase podzimu, kdy se odbývá tah ptáků z Evropy ven.

Nyní se už můžeme podívat na zbytek dojmů z výsledku. Jako většina hlášení i toto stojí na značné náhodě, postřehu filmaře. Historie se však na podobné neptá, důležitý je otisk. Mogador je drobný ostrůvek necelý kilometr dlouhý, nedaleko pobřeží. Slavíci za tahu s oblibou podobné body v hladině navštěvují, při pobřeží zejména. Dobré ještě dodat, že slavík již před rokem k jihu letěl, nejspíš však jinudy (první cesty jsou velmi kostrbaté). Druhým rokem – a dál, ptáci využívají zkušeností dobrých i zlých ke korekci cestování, zde roli sehrálo ono okřídlené: ve špatnou chvíli na špatném místě. Při početnosti ostřížích párů kolem útesů a jejich vynikajícím loveckým schopnostem to ptáci před koncem překážky nemají snadné. Unikátní doklad o predaci táhnoucího slavíka naznačil možné vysoké procento ohrožení během průletu místy.

Safi – Maroko mi vězelo v hlavě od dob, kdy jsem zpracovával referát o tahu slavíků. Město leží jen kousek severněji na pobřeží, máme tudíž z cesty po okraji kontinentu už výsledky dva! Dnes připomenutý není sice ukotven v časopise Kroužkovatel, představil jej internet centrály. Po mém soudu – jedná se o jednu z největších událostí slavičího světa v kleštích českomoravskoslezských badatelů.

Baví mne s přibývajícími roky propátrávat všemožná sdělení k objektu zájmu. Zjišťuji třeba, jak snadno texty odborných knih v kapitole „slavík“ přimáčknu ke zdi a chyb hned vyskáče dost. Nemáme dosud knihu, kde by byl slavík dotažen k bezchybnosti, pokusím se stav napravit. Kdybych mohl ukázat, jak nezůstane kámen na kameni u knihy třeba z roku 2011, byli byste překvapeni. Protože jsem sám nebyl schopen doteď předvésti dílo vlastní, měl bych ale spíš mlčet. Co je však povzbudivé – já i databáze stanice vlastníme tolik pokladnic k tématu, že druhové prosvícení nás nemine.

Otázky a témata na blogu, která se zdají jen rozdiskutovanými, nejsou chybou, ani náhodou. K tečkám je dovede kniha, kterou chystám. Třeba však ještě využít téma dobíhající – poznatky z nočních odchytů v čase tahu. Nestojím v této mladičké disciplíně bohužel ještě pevně na nohou, navíc – předvídám věci velké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php