Nelze očekávat, že by slavičí blog nyní řešil téma jiné, než první zahraniční hlášení.
Co dalšího lze vysledovat ze situace, uvedené na kartě? Třeba to, jak je pro v noci migrující pěvce (tak nějak nově) důležitá mozaika rozsvícených měst. Dnes (nebývalo tak ještě docela nedávno) jako by se „hvězdná obloha“ zobrazovala nejen nad křídly, ale i pod nimi! Ano, jsou to ona rozsvícená města a jiné novodobé konstanty na mapách tažných ptáků. Z archívu už mi spěchá naproti událost, kdy mladý slavík na odletu, okroužkovaný (ve dne) u rybníka Pátek na Budách, se začátkem září zabil v noci/nad ránem ve Škodovce o plochu skleněného nadchodu k šatnám. Proč letěl do svítícího města? Nyní se podívejte na mapu z Francie, vztaženou k čerstvému hlášení. Není to stejné? Zde navíc atraktivní řeka…
Díky dnešní technice bychom pod stromy byli možná i schopni nalézt skleněnou plochu, o kterou se rezavý cestovatel přizabil. Jsme díky hlášení najednou uprostřed velkého města na řece Lot, a zamýšlíme se nad průtahem ptactva krajinou. A jak už bylo zmíněno posledně – i nad lidmi nelhostejnými, vzdělanými, kteří vědí, jak se v dané situaci zachovat. Jinak bychom dál nevěděli nic.
Ano, světla velkých měst jsou opravdu jako ony pověstné majáky. Stačí se v noci podívat od Dolního Bousova na západ k Mladé Boleslavi. Zář Mladoboleslavska! Toť značka komunistických novin dřívějška i současný fenomén nočního obzoru. Takový ptáci – nejen, že nepřehlédnou, ale ochotně včlení do navigací. Slavík je pták výrazně noční, napsané se jej týká dvojnásob. Města dál naštěstí drží jistou úroveň zeleně a ptáci si v takovém prostředí mohou odpočinout a nejspíš i občerstvit. Je to i případ dnešní.
Díky dnešní technice lze nahlédnou pod stromy do míst nárazu onoho slavíka…
https://www.google.cz/maps/@44.4065089,0.7089484,3a,75y,185.22h,85.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1sCvUC7nyQXb9VGflTN-scYw!2e0!7i16384!8i8192
Díky, vím. Je to naprosto skvělé.