Přesně po 8 letech

Zpráva, že v místě zimuje, mne nepřekvapila. Konipas horský na Klenici…

Už stojíme v čase rozednívání na soutoku pod Školništěm, předvádím ranní líčení. Je příjemně dost nad nulou, což je rozdíl oproti roku dvanáct, kdy se tu v ornitologii zaučoval syn. Vzpomínka tady.

A výsledek současný napíšu hned. Do půl desáté se nechytilo nic, ale i to je účet. Kdyby se podobně stalo tenkrát, vysvětlím Tomovi, že horský konipas, ledňáček – ba ani ten střízlík – vůbec nemuseli být! Začínajícímu se tvrdá zkušenost hodí.

Můžeme přemýšlet nad výsledkem, je k nám zadáním. Proč je tu prázdno?

A je to vůbec pravda? Ve vodě ano, i když – mohl jsem chytit divokou kachnu ještě za šera, nevyšlo to. Nutrie na potulce se vešla tak akorát pod síť, a to je výsledek moc hezký! Jinak bych v ní měl tunel. Člověk s podobným absolutně nepočítá při líčení. Věc nedávno nová.

Ještě pár vět k vybádanému „prázdnu“: Šoupálek málem před očima! Ten, s nerozpitě skvrněným čelem a bříškem barvy příslušné! Určení tedy jasné. Kosové, v čase začínajícího konkurenčního vyhánění. Hrdličky, dávno v páru. Strakapoud velký bubnuje do větve a mezitím pokřikuje, že už má bydlení vyměřené. Slyšet je střízlík, kterému se k vodě ovšem nechce, takže síť si dál klimbá. Vyprávím, proč se máčí před odchytem tato šestka typu „Draht“, zvaná drátěnka.

Dům s pečovatelskou službou za zády už chystá neděli. Začíná cigaretou, venčením psíků i jednoho psa. Od Lipek slyším brhlíka, hvízdá, ať to prý zabalím.

A teď ještě k tomu klidu nad vodou. Klenice loni vyschla. Čeká ji obnova. Než se život znovu ve vodě nastaví, než přibude rybek a hmyzu, chvíli potrvá. Nyní má čerstvě pořádně vymeteno.

Pak ale na cestě kolem Červenského rybníka zastavuji a směji se pod vousy. Tak přeci tu rybaříci jsou, jen trochu jinde! Na zborceném pletivu bývalé kačenárny poškytává, aby pod sebou rozhýbal rybky a zaútočil. Pak frčí pod splav. Ano, sem se rybičky vypláchly s výlovem a je jich pod splavem dost. Kdybych byl nestál o tradici a nelíčil v Břízkách, pod splavem by to dopadlo. Pro úspěšné pořízení je dobré pořádně krajinu číst. Lépe než dnes, to jsem si jist.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *