Přesně po 8 letech

Žádné komentáře u textu s názvem Přesně po 8 letech

Zpráva, že v místě zimuje, mne nepřekvapila. Konipas horský na Klenici…

Už stojíme v čase rozednívání na soutoku pod Školništěm, předvádím ranní líčení. Je příjemně dost nad nulou, což je rozdíl oproti roku dvanáct, kdy se tu v ornitologii zaučoval syn. Vzpomínka tady.

A výsledek současný napíšu hned. Do půl desáté se nechytilo nic, ale i to je účet. Kdyby se podobně stalo tenkrát, vysvětlím Tomovi, že horský konipas, ledňáček – ba ani ten střízlík – vůbec nemuseli být! Začínajícímu se tvrdá zkušenost hodí.

Můžeme přemýšlet nad výsledkem, je k nám zadáním. Proč je tu prázdno?

A je to vůbec pravda? Ve vodě ano, i když – mohl jsem chytit divokou kachnu ještě za šera, nevyšlo to. Nutrie na potulce se vešla tak akorát pod síť, a to je výsledek moc hezký! Jinak bych v ní měl tunel. Člověk s podobným absolutně nepočítá při líčení. Věc nedávno nová.

Ještě pár vět k vybádanému „prázdnu“: Šoupálek málem před očima! Ten, s nerozpitě skvrněným čelem a bříškem barvy příslušné! Určení tedy jasné. Kosové, v čase začínajícího konkurenčního vyhánění. Hrdličky, dávno v páru. Strakapoud velký bubnuje do větve a mezitím pokřikuje, že už má bydlení vyměřené. Slyšet je střízlík, kterému se k vodě ovšem nechce, takže síť si dál klimbá. Vyprávím, proč se máčí před odchytem tato šestka typu „Draht“, zvaná drátěnka.

Dům s pečovatelskou službou za zády už chystá neděli. Začíná cigaretou, venčením psíků i jednoho psa. Od Lipek slyším brhlíka, hvízdá, ať to prý zabalím.

A teď ještě k tomu klidu nad vodou. Klenice loni vyschla. Čeká ji obnova. Než se život znovu ve vodě nastaví, než přibude rybek a hmyzu, chvíli potrvá. Nyní má čerstvě pořádně vymeteno.

Pak ale na cestě kolem Červenského rybníka zastavuji a směji se pod vousy. Tak přeci tu rybaříci jsou, jen trochu jinde! Na zborceném pletivu bývalé kačenárny poškytává, aby pod sebou rozhýbal rybky a zaútočil. Pak frčí pod splav. Ano, sem se rybičky vypláchly s výlovem a je jich pod splavem dost. Kdybych byl nestál o tradici a nelíčil v Břízkách, pod splavem by to dopadlo. Pro úspěšné pořízení je dobré pořádně krajinu číst. Lépe než dnes, to jsem si jist.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php