Tehdy a dnes

Žádné komentáře u textu s názvem Tehdy a dnes
Držím se starého používáním chytacího náčiní. Jsem sklopkař. Tak chytali už dříve ptáčníci. A byli to machři v mezích možného.
Převzal jsem od nich moučné červy, vyřezávaný kolíček z tvrdého dřeva, nástrahu navazuji trochu jinak a sklopky mají pro komfort hustou nenasákavou síťku v provedení „stan“. Pták může volně pobíhat.
Dále jsem přibral motyčku, ta je objevem mým a přehrávač, který je vrcholem dokonalosti.
Používání náčiní za léta vyladěným způsobem, schopnost číst chování ptáků i možnosti biotopu, k tomu přidaná vytrvalost a profese kvete!
K okroužkování chycený sameček ťuhýka obecného.
I první kroužkovatelé, kteří stavěli často zkušenostech čižbařů, sklopky používali. Síťky pro ně si pletli, pružinky navíjeli, rámky ohýbali z drátů na kolo. Sklopka byla spíš „plácačkou“ a pták se do síťky zamotal a přikrčil. Peří měl rozcuchané a nedovedu si představit, že bych takové „ježky“ fotil k pozdějšímu bádání.
Většinou se používaly sklopky „bez dna“, kdy spodek tvořila zem a rámek se musel „přišpendlit“ sponkami. Nešlo tedy líčit třeba do větví.
Nebyly sítě a tak se do zvláštních sklopek „na zakopnutí“ chytali i bahňáci. Dnes si to už málokdo dovede představit. Jak šel čas postrkovaný českou tvořivostí, přibývaly i sklopky na dravce. Na lejsky a bramborníčky byly zas sklopky „dosedací“. Chřástali se chytali do sklopek jiných „domečkových“.
Jak z textu patrné, některé sklopky využívaly nástrahu, jiné měly spoušť v podobě nitky, vypnuté přes kolíček do cesty. Zvláštní sklopkou byly „jestřábí koše“, dnes zakázané. Nástrahou v nich býval holub, chráněný mezistěnou. Některé to měly dokonce tak, že po sklapnutí vršku ze spodu holub vyletěl a doma signalizoval „akci“.
Chytání do sklopek je starou disciplínou a i když nenachytá tolik, co sítě, stále se s ním pro výzkum počítá.
Chytání slavíků v čase pelichání by bez „pastiček“ vůbec nebylo možné. Současná strategie se o ně opírá plnou vahou.
Výhodou rovněž nezanedbatelnou je skutečnost, že po sklopkaři nezůstanou v prostředí „ulice“ a takový při práci i velmi snadno unikne pozornosti. Což by bylo téma už docela jiné a místy úsměvné.
Chytání do sklopek je i součástí výuky na kurzu pro začínající kroužkovatele. A to je dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php