Cenné i příšerné! (1)

2 komentáře u textu s názvem Cenné i příšerné! (1)
Představím čerstvou zajímavost.
A protože den už za chvíli skončí a nějakou šmouhu unese, začneme od konce. Od příšernosti.
Kdo tady čtete příběhy, připravte se, citlivější přijďte jindy.
Přínos pro vědu včetně analýzy se tu objeví zítra.
Tým, zkoumající slavíky především v zahraničí, potřebuje pro některé úkoly i ty české. V samých začátcích u Litoměřic v roce 2007 jednoho z prvních opatřil kroužkem a poznamenal k němu, že jde o staršího samečka. Pořídil k němu několik jiných pro sběr dat z oblasti a všechny zas pustil, aby hnízdili. Byl druhý květnový den. Nedaleko menší řeka sytila velkou a kolem nich všude slavičí zpěv.
Neví se dál už, jak zbylí dopadli, o jednom ale víme. Vedoucí týmu, co slavíka okroužkoval, to poslal dnes na monitor. Slavíci dodnes tam jistě hnízdí, Labe i Ohře jsou jejich řekami. Jeden odtud v roce 2010 odletěl ale naposledy. Zjara se hnízdiště muselo už obejít bez něj.
S cestami nemíval problém, pěkných pár jich už absolvoval.
I toho léta na konci prázdnin hned jak vyměnil peří, vyletěl do noci a zamířil k jihozápadu. Vyhnul se Alpám a letěl k moři. Se značnou oblibou využívají tihle mazáci velikých jezer po straně velehor i dál pak po cestě poloostrovem až k úžině. Směřují podél řek stékajících po směru tahu, až dorazí k pobřeží. Někteří hned přes vodu, jiní podél v přibližném směru co nejvýhodnějším.
V ústí řeky Rio Guadalete u města Puerto de Santa Maríja v regionu Cádiz byl starý zpěvák z Českého Středohoří 8. října zabit. Zastřelen. Protože Středomoří ještě místy takové je. 2216 kilometrů po startu vzdušnou čarou.
Pak ho tam někde ležícího asi někdo našel a podle kroužku ohlásil. Nevěděl, že jde o slavíka.
I pro tyto strašnosti ptáky kroužkujeme. A dobře vím, když potkávám v dubnu ty životem otřískané zpěváky v mých kopřivách, že bych jim měl nejspíš pogratulovat. Za statečnost. Sotva bych to před křovím domumlal, už bych se obával o to následující. Jestli pro ně ještě zbylo.
Když vám dá bádání ochutnat záhady všelijaké, už s tím nepřestanete.
Jsme moderátory těch jejich krajin, ochránci – pokud to někoho nepopuzuje.
Jsme těmi, kteří pochopili smysl a význam přírody jako nezměrné podpůrkyně i našich životů. A v mém případě i s těmi slavíky.

2 odpovědi na “Cenné i příšerné! (1)”

  1. Tak víte co, Simono. V kulturní Evropě by to být nemělo. Jinak už v Africe. Pro mnoho dětí tam jeden z mála zdrojů bílkovin, ale tady? Jako, že z rozmaru? Tento zástřel neměl ani obvyklejší "labužnický" rozměr.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php