Čerstvě z terénu

Žádné komentáře u textu s názvem Čerstvě z terénu
V rámci monitoringu vybraných hnízdišť (Mnichovohradišťsko) ve vztahu k příletům, doplnil jsem jeden důležitý. Přílet za Jizeru je pro letošek zapsán k 22. dubnu. Ještě zbývají tři neobsazená místa, tak uvidíme.
Pak jsem si udělal radost a vyrazil na Bakovsko. Mám tam některá místa obzvláště rád.
Chytil se letos první dvouletý a rýdovací pera (některá) měl, jako by si je přirazil mezi dveře. Zatím jsme nepřišli na důvod takovýchto poškození velkých per a nejde vždy jen o „první peří“ 1K/2K ptáků.
Tady se podívejte i na 1.RP levé (tmavší), vyrostlo náhradně a má problém podobný(?) v částečně přerušeném praporu. Anebo se jedná o krizi růstu, vepsanou do praporu.
Aby to bylo k přečtení i pro neodborníky, rýdovací pera se u nás počítají od středu a slavík má 6 párů. Tady ovšem levá strana není celá vidět, je v zákrytu.
Už jen doplním, co z obrázku vidět není, že když ona dvě výrazně poškozená pera (4.-5.RP pravé) složíte na sebe, jsou „vyseknuta“ společně. Pro mne to jsou velmi zajímavé úkazy a volám někoho, kdo problém pojmenuje.
Třetím slavíkem byl retrap z loňska. Pták ovšem přesídlil od řeky ke koupališti a protože šlo již loni o staršího zpěváka – dokonce snad v páru, byl jsem se podívat na místo loňské. Je tam tak řídký porost, že jeho volbu chápu. Navíc přilétl včas a může vybírat (třeba jen do prvního pozdějšího souboje o flek). Když jsme se po proceduře rozešli, za chvíli to spustilo shora. A to byl Bakov největšího špláchu ušetřen! Jen chvilku pleskaly obří koule vody o prašnou cestu a přeci ji přemohly. Když jsem pak spěchal pro zapomenutou motyčku v topolovém háji pod střemchou, vzduch voněl nádherně – „podešťově“, jistě to znáte. Jsou to tak svěží chvíle, a každé období má podobných nálad košík. Jenom se do nich návštěvou trefit! Škoda, že vyfotit se to nedá. Co ptáci po té přepršce dělali! A v Kněžmostě zatím (pro mne překvapivě) lilo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *