Slavíci na výletě

Žádné komentáře u textu s názvem Slavíci na výletě
5. listopadu v 17.45 hodin se představí boleslavští slavíci v Klatovech. Časy na referáty jsou krátké a musím téma korigovat.
Před odstartováním 30. sezóny kroužkování slavíků obecných zmíním nejdůležitější čísla výzkumu a předvedu 48 fotografií. Stihnout chci ještě 12 nejvýznamnějších slavíků výzkumu, volně je okomentovat. To už se sice dostávám za vyměřených 15 minut, ale uvidíme. Pro případ, že by vše neodeznělo, s předstihem vám tady nyní podstatné představím.
Posláním specializace je Ověřovat, Objevovat a Obšťastňovat.
? Ověřuji poznatky kolegů (dávných i současných) v oblasti biometriky, pelichání, tučnosti, fenologie i hnízdní biologie.

? Objevuji způsob akustického monitoringu pelichajících adultních slavíků a uvádím do praxe jediný možný způsob odchytu těchto ptáků. Tím získávám do centrální databáze početná data od „letních“ ptáků, která tam dosud chyběla. Spolu s odborníky dopisuji k zkoumanému druhu třeba přítomnost motolice. Sběr „slavičích“ klíšťat a jejich prozkoumání přináší unikátní výsledky (zjištěn byl dokonce výskyt klíšťat, přenesených ze zimoviště). Pro českou ornitologii prvně přesvědčivě dokládám smíšené hnízdění se slavíkem tmavým a úspěšné vyvedení alespoň některých mláďat. Obtížně – ale přeci, prokazuji výskyt životaschopných kříženců-samců v podmínkách republiky. Pro vědu celkově, spolu s jinými odborníky, prvně potvrzujeme analýzou DNA hybridního samce, vyskytujícího se v přírodě. Nedávno pak dokonce stejnou analýzou hybridní samici – fenomén, jenž byl spolehlivě znám pouze z voliérových chovů. Výzkumem jsou nově evidovány též mnohé anomálie chytaných slavíků.

? Obšťastňován jsem třeba zjištěním, že kroužkovaní slavíci se vrací, bez kroužků by pro tato podezření chyběly důkazy.
Radost mám i z toho, že prostředí příhodné pro druh stále přežívá a stavy, že dokonce stoupají. Šťasten jsem tím, že stovky zkušeností a zážitků mohu šířit k lidem a slavíkům dělat reklamu. Příjemným je zjištění, že zhruba třetí třetinu výzkumu zdobí právě ony nejcennější objevy. Ty jsou průsečíkem náhod a zkušeností.
A k úsměvu mne vede ohlédnutí k začátkům, kdy dnes o nich vím, že mnohé vzácnosti nesly též, pouze jsem je neuměl přečíst! Ale třeba ono křížení, v kterém se nápadně dotahujeme na „vědecké velmoci“ za hranicemi, je fenoménem posledních desetiletí. Tam nám mnoho neuteklo a už snad neuteče.
K „číslům“ zmíním hlavně kontrolní odchyty „po roce a déle“, kterými jsou dnes již zdejší slavíci v české ornitologii bezpečně na špici. A nevadí mi tolik, že zahraniční hlášení nikdy nepřišlo. V zahraničí na tom kolegové-specialisté nejsou totiž lépe. Proto přecházejí k schopnějším zdrojům informací ze stále ještě tolik záhadných slavičích cest.
Pokud jste nabyli dojmu, že výše opsané se do přidělené čtvrthodiny nemůže vejít – jistě – rozepsal jsem se tak trochu víc. Dodat bych však ještě chtěl hrubý odhad prochytaných hodin za ty roky. Vychází to tak, že bych musel zmizet v roští na nepřetržitých 15 měsíců! Není to nádherně otřesné?! Jestli budou v Klatovech přítomni pánové z tehdejší kroužkovací stanice, připomenu jim chvilky nad mojí důležitou zkouškou.
Díval jsem se do fotografií (kvůli jarní výstavě) a zhrozil se, jak se ten čas kolem slavičích sklopek prohnaně prosmýkl! Prosil jsem je, chňaply po něm tedy, ale neudržely.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

css.php